Fenykl: bylinka pro maminky i děti

Už jste někdy zkoušela fenykl? Tento tradiční lék dokáže léčit gastrointestinální a dýchací potíže. Také zmírňuje menstruační bolesti a zlepšuje produkci mateřského mléka. Pokud tedy kojíte, fenykl je přidáván do řady čajů, jako hlavní složka na podporu tvorby mléka.

Má také ochrannou funkci – je dobrý na srdce, játra, paměť a pleť. Fenykl vlastní antistresový účinek a může zmírnit úzkost. Co se z něj dá konzumovat? Stonky, cibulky, listy, květy i semínka, to vše lze využít pro zdravotní přínosy. Každý recept s ním získá úplně jiný rozměr.

Léčí zažívací potíže

Fenykl je považován za bezpečný a účinný lék na uklidnění koliky u kojenců. Několik lžiček slabého nebo zředěného čaje z fenyklu lze podávat až třikrát denně. To zmírňuje nejen kolikovitou bolest, ale také nadýmání a s tím spojenou plynatost. Dokonce podporuje trávení a zlepšuje chuť k jídlu u dětí.

Bylo zjištěno, že anethol (sloučenina přítomná ve fenyklu) snižuje výskyt křečí hladkého svalstva ve střevním traktu. Díky tomu funguje fenykl jako karminativum, které tlumí žaludeční křeče a bojuje s větry. Pokud tedy trpíte záchvaty zažívacích potíží, uvařte si šálek fenyklového čaje, abyste uklidnili rozrušené břicho. Semena fenyklu často užívají v Indii po konzumaci jídla jako osvěžovač úst a na podporu trávení.

Usnadňuje dýchání

Kromě pití fenyklového čaje ho jde také kloktat, abyste obalili sliznici dýchacích cest. Pomáhá od kašle a zlepšuje proudění vzduchu do plic. Za tyto účinky jsme vděčni látkám cineolu a anetholu v něm. Tato dvojice zaručí, že je šálek fenyklového čaje dobrou sázkou při řešení řady respiračních poruch od nachlazení až po astma.

Mikrobiální infekce nemají šanci

Fenykl působí proti mnoha škodlivým patogenům, a proto logicky chrání před různými druhy infekcí. Studie zjistily, že vykazuje antibakteriální aktivitu.

Zmírňuje menstruační bolesti

Trápí vás při menstruaci bolest břicha? Užívejte 30 mg extraktu fenyklu 4 krát denně po dobu 3 dnů od začátku menstruace, uleví se vám.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares