Rivalita mezi sourozenci je a bude: připravte se na ní

Zřejmě všechny rodiče nebaví poslouchat hádky mezi sourozenci. Konkurence mezi dětmi je, ale my vám přinášíme pár tipů, jak situace řešit. I když se sourozenci dříve nebo později mají tendenci sbližovat, pro rodiče je prvních pár let velmi unavujících. Boj o pozornost a žárlivost může jistě narušit rodinnou harmonii.

Sourozenecká rivalita sice povzbuzuje k dovednosti a interakci s ostatními, ale na tu druhou stranu je obtížné se s tím vypořádat každý den.

Nechte děti, ať si to mezi sebou urovnají samy

Ač vás láká zasahovat do jejich hádek, abyste je ukončili, je dobré nechat si je vše vyříkat. Pokud si neškubou vlasy nebo se nemlátí, do verbální komunikace nevstupujte. Díky tomu budou mít pocit, že vy jako rodiče za ně všechno zodpovídat nebudete. Povzbudí je to k vytvoření kompromisu.

Najděte v každém dítěti talent

Ano, jsou sice sourozenci a mohou si být dost podobní, ale zatímco jedno dítě je talentované třeba na malování, druhé kreslí jen čmáranice. To samé platí i v pohybové aktivitě, bratr udělá nádherný kotoul vpřed, dcera se jen bokem převalí. Jejich úspěchy tak budou pokaždé v jiné disciplíně, takže je nutné si uvědomit, že prostě stejní nejsou. Podpořte jejich individualitu.

Žárlivost je jasná

Pokud jedno dítě pochválíte a uznáváte, to druhé strádá. Věnujte svým dětem stejnou pozornost. Také jim poskytněte dostatek času od sebe. Stejně jako dva dospělí si od sebe potřebují odpočinout, tak i děti. Aby spolu dobře vycházely, je dobré je od sebe čas od času i oddělit. Pokud to tedy jde a máte tu možnost, dejte jedno dítě na víkend k babičce a dědečkovi, tam dostane zase jinou pozornost.

Když je jeden ze sourozenců naštvaný na toho druhého, připomeňte dítěti, že hněvat se nemá a snažte se to spolu probrat. A úkoly plní celá rodina, ne jen jeden člen. Jedno z vašich dětí uklízí třeba nádobí a druhé by toho nemělo být ušetřeno. Stanovte si harmonogram, co budou vaše děti, kdy dělat, a tím se vyhnete nářkům. Budujete tím u dítěte pocit rovnosti a smysl pracovat v týmu.

Jelikož jsou starší sourozenci označované jako za panovačnější, nejmladší jsou zase považovány za otravné. Děti by si spolu měly hrát, i když jsou od sebe pár měsíců, ale klidně i let. Starší pomohou těm mladším a vy máte chvíli čas i pro sebe. Oni si mezi sebou navíc budují pouto.

Vyvětrejte se na vzduchu

Pro urovnání sourozeneckých vztahů je také dobré vyjít z domu na vzduch a spálit nějakou energii. Děti si totiž venku nemusí hrát spolu a opět se tím uvolní atmosféra. Mladší dítě skáče v kalužích, vy s druhým dítětem sedíte u stolu, atp.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares