Jak seznámit dítě s vodou a naučit ho plavat?

Pomalu, ale jistě se překlene jaro a my budeme moci chodit s dětmi na koupaliště nebo odcestovat k moři. Možná vás při té představě napadá i otázka: „Jak dítě s vodou seznámit nebo ho naučit plavat?“ Když dítě plave, je to zážitkem pro všechny.

Je však potřeba ho připravit i na možná úskalí a nejen na zábavu. Povědět mu o základech bezpečnosti, že nemá plavat do hloubky, kde nestačí, atd..je také nutnost.

Bez ohledu na úroveň schopnosti plavce, je na místě dodržovat určitá bezpečnostní pravidla. Najděte k tomu klidně i na internetu nějaké obrázky, ať dítě vidí, čeho se bezpečnost týká. Zábavný obrázek zase bude motivovat k tomu, stát se s vodou přítelem.

Existují také placené kurzy v plaveckých bazénech, kde se dítě učí stýkat s vodou již v kojeneckém věku. Je to zhruba od 4. měsíce věku, kdy je vhodné zakomponovat do aktivit dne i plavání.

Plavání utváří dítěti aktivní a zdravý životní styl

Děti se vody občas bojí a zdráhají se do ní vstoupit. Můžete je na to připravit nejprve napuštěním malého bazénku, kde si smočí prstíky, pak celou plosku nohy a postupně si třeba i sedne.

Seznamte ho s vodou po těle následujícím způsobem:

  • Vezměte si malý šálek s vlažnou vodou a nalijte ho dítěti přes ramena a potom i přes temeno hlavičky. Touto technikou si dítě zvykne na vodu a její teplotu.

Nechte dítě experimentovat:

Když dítě samo projeví zájem vlézt do bazénku, nasaďte mu plavecké brýle. Dítě si tak bazének s vodou spojí s pozitivnějším prožitkem. Větší děti se mohou pod vodou přes brýle i dívat, což je zbavuje strachu z neznámého prostředí.

Při lezení do bazénu, vysvětlete dítěti, jak na to, např. mu řekněte, že se má držet okraje bazénu. Pro rozvoj efektivních tahů a kopů, využijte ze začátku plovací vestu.

Další metodou, jak dítě přimět k tomu, že je voda zábavná, je foukání bublin. Hrajte si s dítětem i ve vaně, když se večer koupe.

Ať dítě v bazénu, co nejvíce stříká. To samo o sobě sníží odpor k vodě.

Když stojíte ve vodě, položte své dítě na záda a umožněte mu zažít pocit vznášení se (samozřejmě s vaší pomocí) při chůzi vzad.

Výbornou alternativou, jak vodu spojit s radostí je hledání předmětů v bazénku.

Stále však buďte ostražití a dítěti na blízku.

Procvičte si s dítětem „plavání“

To jim pomáhá seznámit se s používáním paží a nohou. Povzbuďte je, aby se k vám pustily a plavaly, jak jen mohou. Udržujte vzdálenost mezi vámi a dítětem přibližně na délku paže.

I když plavání připomíná spíše psa a jeho neomalené pohyby, o techniku teď nejde. Získává tím potřebné sebevědomí a motivaci. Jakmile se zdokonalí, vzdálenost mezi vámi prodlužte.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares