Jak nastavit mantinely a přitom zůstat kamarádem

Vytvořit si s dítětem správný vztah nastavený na vzájemné úctě a respektu bez nutnosti fyzického či psychického nátlaku je skutečnou výzvou pro každého rodiče. Každé dítě je individualitou, která se více či méně touží prosadit a vymezit se vůči svému okolí – tedy typicky vůči svým rodičům. Jak tedy zvládnout nastavit ty správné mantinely a být rodičem milujícím a přesto respektovaným?

Poznejte své dítě

Některým špatným návykům se dá úspěšně vyhnout ještě dříve než vůbec začnou. Podmínkou ale je vědět, jaké situace mohou toto chování vyvolat a vyhýbat se jim. Pokud tušíte, že vaše dítě špatně snáší ponocování a mám pak v důsledku únavy záchvaty vzteku, jednoduše trvejte na pravidelném režimu.

Buďte předvídatelní

Co jednou zakážete nemůžete jindy povolit a naopak. Dítě potřebuj mít v hlavě jasnou v tom, co se může a co ne. A pokud budete podle své nálady vaše mantinely posouvat, jak se vám zlíbí, připravte se na to, že ani vaše dítě je dodržovat nebude. Nenechte se obměkčit slzami ani vztekem, i když vám to často trhá srdce. Koneckonců vaše dítě se musí naučit, že po zlém se věci v životě řešit nemají.

Držte emoce na uzdě

Samozřejmě, někdy je to takřka nemožné. Ale křikem či nadávkami celé situaci vůbec nepomůžete – právě naopak. Dítě v nejlepším případě vůbec nepochopí, o co vám vlastně jde, v horším se vás bude bát. Není špatné projevit své emoce, ale v klidu a především pomocí slov. Můžete například říct: “velmi mě to rozzlobilo a opravdu ses nezachoval/a správně”, ale nikdy nekřičte a ani dítě fyzicky netrestejte.

Stručně a jasně

Zapomeňte na dlouhé vysvětlování. Zkraťte své kárání do několika efektivní a všeříkajících vět. Ať je dítěti zřejmé, co bylo špatně, proč to bylo špatně a jak se má zachovat příště.

Zdroj: www.parents.com

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares