Jak vyladit ložnici k dokonalosti

V ložnici strávíme přibližně třetinu našeho života, proto je potřeba, abychom se v ní cítili dobře a byla pro nás bezpečným útočištěm. Je to místo pro odpočinek a načerpání nových sil, které by mělo navozovat pocit klidu a pohodlí. Jak tedy ložnici vyladit k dokonalosti bez nutnosti rozsáhlejší rekonstrukce a vysokého rozpočtu?

Oživte stěny

Nemusíte nutně malovat, abyste dali stěnám v ložnici nový vzhled. Skvělou službu udělají samolepící tapety nebo samolepky na zeď. Jsou k dostání v mnoha vzorech i velikostech. 

Rádi byste zvolili něco přírodnějšího než samolepky? Pak jsou nejlepší volbou cihlové obkladové pásky. Obkladové pásky jsou řezané z lícových cihel, což je zcela přírodní materiál. Není nutné jimi obložit celé stěny, výborně vypadají jen na menších plochách. K obložení páskami nepotřebujete žádný základ, dají se jednoduše nalepit na téměř každou stěnu. K dostání jsou ve více než 100 barevných odstínech, takže si vybere opravdu každý.

Vsaďte na dekorace

Vhodně zvolené doplňky dokáží v místnosti vytvořit útulnou atmosféru. Pokud se tedy nechcete rovnou pustit do rekonstrukce ložnice, i s drobnými dekoracemi dokážete prostor proměnit.

Živé rostliny

Díky pokojovým rostlinám můžete výrazně vylepšit svůj spánek. Správně zvolené druhy dokážou vyčistit vzduch a pomáhají s prevencí proti alergiím či nachlazení. A nejen, že živé rostliny v ložnici pozitivně působí na spánek, ale také prostor oživí a vypadají skvěle. Vhodnými pokojovkami do ložnice jsou například aloe vera, anglický břečťan, gerbera, tchynin jazyk, lopatkovec nebo levandule.

Obrazy

Vhodně zvolené obrazy dodají ložnici pozitivní energii. Zaměřte se na obrazy, které navozují klid. Skvělou volbou jsou motivy přírody nebo také rámečky s oblíbenými fotkami. Vyhnout byste se měli obrazům s depresivní tematikou.

Povlečení

Postel je ústředním bodem celé ložnice, proto by měla být vždy ustlaná a povléknutá do barev, které budou tvořit s okolním prostorem harmonii. Při výběru povlečení dbejte jak na design, tak i na kvalitu. Nejlepším materiálem jsou přírodní vlákna, která vám zajistí, že budete spát jako v bavlnce. 

Polštářky

Útulný vzhled ložnici dodají polštářky různých tvarů, barev a motivů. Při výběru barev dejte na své pocity a také na to, aby barvy polštářků ladily i s ostatními prvky a výmalbou ložnice. Vhodnými barvami mohou být bílá, krémová, béžová, hnědá nebo sytě modrá. K polštářkům slaďte i přehoz postele.

Závěsy

Závěsy v ložnici plní jak okrasnou funkci, tak zároveň i tlumí osvětlení pro zajištění kvalitního spánku. Závěsy z kvalitních materiálů umí také izolovat teplo či chlad. Nejlépe v ložnici vypadají dlouhé a těžké závěsy. Vyhněte se nápadným vzorům látky, do ložnice se hodí jednobarevné závěsy.

Koberečky, rohože

Stoupnutí si ráno po probuzení na chladnou podlahu není nic příjemného. Tento problém hravě vyřeší měkké hřejivé koberečky nebo rohože. A navíc prostor hezky zútulní.

Světla

Do ložnice bychom měli volit světla s nižším jasem, která navozují tlumenější atmosféru. Ideální barvou světla je teple žlutá nebo teple bílá. U centrálního světla – lustru se často používají stínidla, která světlo rovnoměrně rozptýlí. Dále by v ložnici určitě neměly chybět světla na nočních stolcích nebo nad postelí. Ať už je využijete večer ke čtení, nebo při nočním vstávání, kdy nechcete rozsvěcet velký lustr. Velmi oblíbenou dekorací jsou také světelné řetězy umístěné na čele postele.

Trendem posledních let je zařizování domácnosti v industriálním stylu. Pokud jste tedy fanouškem jednoduchosti a průmyslové doby, dá se i ložnice vyladit do tohoto stylu. 

Barvy

Správně zvolené barvy dokážou v ložnici navodit příjemnou atmosféru před spaním i ráno při vstávání. Jaké barvy do ložnice tedy vybrat? Obecně je vhodné použití tlumených barev. Avšak ani bílou barvou určitě nešlápnete vedle. Bílou výmalbu můžete dohnat barevnými doplňky.

Modrá

Modrá barva v jemnějších odstínech je do ložnice ideální barvou. Modrá uklidňuje, snižuje tep a připravuje tělo na klidnější a delší spánek.

Žlutá

Odstíny žluté vytvářejí pocit pohody a stimulují nervový systém. Žlutá barva vás po ránu nabije energií a vytvoří pocit pohody.

Zelená

Zelená je pozitivní barva, která v místnosti navozuje pocit klidu a po ránu vás naplní optimismem.

Oranžová

Teplé odstíny oranžové barvy navozují pocit tepla a relaxační atmosféru. Uvolňuje svaly a zlepšuje trávení.

Kterým barvám se vyhnout?

Ač je v posledních letech velmi oblíbená šedá barva, při malování ložnice se jí spíše vyhněte. Stejně tak není pro spánek vhodná barva hnědá.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares