Léto je ideální k tomu, strávit dny u vody. Jenže občas hledáme i tolik potřebný stín a chládek, tak se mile rádi a dobrovolně vypravíme s celou rodinou do lesa.
Ať už na lesní plody v podobě malin, ostružin či borůvek, tak třeba i na houby.
Nicméně bychom si měli ve všech případech dát pozor i na to, co kolem nás roste a neznáme.
Některé bobule jsou totiž jedovaté a obsahují toxické sloučeniny. Bohužel mohou mít i smrtelné vedlejší účinky, když se otravy neřeší včas…
Řada z nich roste také kolem zimy, ale není nad to mít dostatek informací včas.
Cesmína
Tyto drobné bobule obsahují toxickou sloučeninu saponin, která může způsobit nevolnost, zvracení a žaludeční křeče.
Jmelí
Oblíbená vánoční rostlina s bílými bobulemi obsahující toxickou sloučeninu foratoxin, zapříčiňuje žaludeční potíže a pomalý srdeční rytmus (bradykardie). Mimo jiné je také toxická pro mozek, ledviny a nadledviny.
Jeruzalémská třešeň
Též označována jako vánoční či zimní třešeň, vlastní žluto-červené bobule, kde se ukrývá solanin (sloučenina mající vliv na gastrointestinální trakt) – infekce, křeče, ale i krevní oběh – nepravidelný a zrychlený srdeční rytmus.
Lilek potměchuť
Bobule jsou podobné jeruzalémským třešním a mohou způsobit podobné vedlejší účinky. Opět za tím stojí fakt, že obsahují jedovatý solanin.
Líčidlo americké
Fialové bobule vypadají jako hrozny, ale mají toxické sloučeniny v kořenech, listech, stonku a plodu. Tato rostlina má sklon k toxičtějšímu dozrávání a konzumace bobulí je potenciálně smrtelná.
Břečťan
Fialově černé až oranžově-žluté barvy, vlastní saponin. Mohou způsobit nevolnost, zvracení a křeče v žaludku.
Tis
Tyto jasně červené bobule mají potenciálně toxická semena. Jedna studie ukázala, že konzumace příliš mnoha semen tisu způsobila záchvaty.

Přísavník pětilistý (loubinec)
Bobule popínavé rostliny obsahují toxické množství šťavelanu vápenatého. Nadměrné užití této sloučeniny může mít toxické účinky na ledviny.
Poznámka:
Seznam není o všech jedovatých keřích s bobulemi ve volné přírodě. Pokud máte děti, musíte mít oči tzv. na šťopkách.