Těšíte se na první jarní den? Kdo by netěšil, že? Přivítá nás teplejší počasí a s ním slunce, ale i úskalí v podobě rozkvetlých květin, keřů a stromů. I to je pro mnohé z nás složité, když se nám spustí alergická rýma a co teprve děti?
Nejste si jisti, zda je dítě alergické? Měly by vás na to přivést tyto příznaky:
- rýma, kýchání
- vodnaté oči a svědění (mimo očí může být i v nose a krku)
- tmavé kruhy pod očima
- kašel
Děti jsou tedy svým způsobem alergické celý rok, ale na jaře se jim to spustí, díky působícím alergenům. Ať už to jsou tedy květiny, stromy nebo tráva, je potřeba s tím něco dělat.
Jak si pomoci doma?
- větrejte doma jen v nepřítomnosti dítěte
- umyjte dítěti obličej, když přijde z venku, rovněž ho převlékněte
- omezte styk s alergeny, které spouští kaskádu nepříjemných symptomů
- nechoďte moc ven za větrného počasí (vítr rozfoukává pyl a alergeny z trávy)
- vyplachujte nosní dutinu solným roztokem
- pomáhají i teplé koupele a inhalace na uvolnění hlenů
- povzbuďte své dítě k pití teplého čaje s medem a citronem
Mezi nejčastější stromové „viníky“ patří:
- olše, jasan, jilm, borovice a topol
Někdy úlevu přináší až léky
Ačkoliv jsou jarní alergie běžné, dětem ubližují a je nezbytné přistoupit k nějakému řešení. Leckdy bohužel pomohou až léky z řad antihistaminik, které dítěti předepíše lékař. Je také potřeba zjistit, které alergeny alergii způsobují. Pokud jde o užívání léků na zmírnění příznaků, jako je třeba svědění očí nebo kýchání, je prokázáno, že léky na alergii fungují nejlépe, když je užíváte důsledně a dávkujete je dítěti i ve dnech, kdy mu je dobře a pokračujete do té doby, dokud neskončí sezóna.

Přesnou délku a další intervence, vám však zodpoví lékař. Léky se užívají hlavně ústy v podobě tablet, ale i nosním sprejem a očními kapkami – záleží na konkrétních projevech. Stává se, že léčba nemusí zabírat, pak je ve vaší zodpovědnosti, vzít dítě opětovně k lékaři a zjistit příčinu, zkrátka a jasně, lékař poupraví medikaci nebo kromě alergie může přijít i na něco jiného.