Rodičovské tipy pro výchovu jedináčka

Ještě před několika lety byli jedináčci velmi ojedinělí. Byli považováni za rozmazlené, osamělé a společensky neschopné. Jenže pak se vše obrátilo a v dnešní době nejsou jedináčci ničím zvláštním.

Malá rodina se dramaticky liší od velké, a proto přichází se zcela odlišným souborem výzev a odměn. 

Podporujte sociální interakce

Děti tráví většinu času hraním si samy nebo s imaginárními přáteli. To může způsobit, že budou mít problémy ve svých sociálních interakcích. Proto je životně důležité povzbuzovat je, aby se zapojili do společenských aktivit se svými vrstevníky a trávili čas s někým v jejich věku.

Ukažte důležité vztahové hodnoty

Děti se sourozenci se díky interakci se svými sourozenci učí důležitým vztahovým hodnotám. Jen děti naopak mohou o takové cenné zkušenosti přijít. Demonstrace vztahových hodnot, jako je kompromis, sdílení, přijímání výher a proher s grácií a projev ohleduplnosti, jim může pomoci zvládnout složitost vztahů v budoucnu

Učte děti samostatnosti

Jen děti se mohou na své rodiče občas až příliš spolehnout. I když je přirozené, že se děti spoléhají na své rodiče, přílišná závislost může být nezdravá. Udělejte tedy krok zpět a nechte své dítě, aby se s určitými problémy vyrovnalo samostatně. Tato autonomie jim pomůže efektivně řešit konflikty s minimálními zásahy rodičů a naučí je zodpovědnosti a soběstačnosti.

Povzbuďte je, aby projevili empatii a laskavost

Sourozenecké vztahy vedou k rozvoji kritických hodnot, jako je empatie a laskavost. Rodiče jedináčků mohou zajistit, aby takové hodnoty svým dětem vštěpovali tím, že jim dají příležitost zažít tyto ctnosti. Ukažte tyto hodnoty ve svém každodenním životě a ukažte svému dítěti některé skutečné příklady empatického a laskavého chování. Zapojte je do dobrovolnické práce nebo s nimi vychovejte domácího mazlíčka. To zajistí, že najdou útěchu od pocitů osamělosti a nudy a tráví svůj čas produktivněji.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares