5 pokořených mýtů o váze v těhotenství

Může být obtížné odhadnout, co je skutečně normální, když kolem sebe vidíme tolik mýtů o přibírání v těhotenství. Přinášíme vám fakta. Od Georginy Guedes.

Pro mnoho žen je během těhotenství prioritou udržovat si váhu. Pro ostatní je těhotenství naopak vítanou omluvou se o kalorie a přibývající centimetry nestarat. Ať už spadáte do jakékoliv kategorie, obě se hemží spoustou mýtů.

“Jím za dva.”

Přestože většině žen s těhotenstvím roste apetit, stále by měly dávat pozor na to, co jí. Přejídání se v těhotenství může způsobit přehnané přibírání váhy, což zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku i cukrovky, a to dítěti určitě neprospěje. Zásadním pravidlem je, že ženy v prvním trimestru kalorie navíc nepotřebují, ve druhém trimestru by se jejich přísun měl navýšit o 340 kalorií denně, ve třetím potom o 450 kalorií.

“Potřebuji to, na co má tělo chuť”

Někteří lékaři věří, že to, co si těhotná žena přeje k jídlu má spojitost s živinami, které dítě zrovna potřebuje. Nicméně v moderní době, kdy naše jídelníčky poskytují vše, co dítě k růstu potřebuje a zároveň zajišťují zdraví těhotné ženy, se k tomuto názoru příliš nepřihlíží.

“Skoro jsem nepřibrala – Určitě čekám chlapečka.”

Naše babičky tvrdily, že když během těhotenství, kromě bříška nepřibíráte, čekáte chlapečka a když naopak přibíráte všude jinde, v oblasti zadku, stehen a dokonce snad i nosu, je větší šance, že se vám narodí holčička. Ve skutečnosti, protože chlapci mají o něco rychlejší metabolismus než dívky, jejich potřeby mohou být větší, což může způsobit nárůst váhy.

Nicméně rozdíl je velmi malý a je mnohem pravděpodobnější, že nárůst váhy má co dělat spíše s genetickými faktory, s množstvím předchozích těhotenství a jak moc během těhotenství jíte.

“Až začnu kojit, všechno se to ztratí.”

Kojení je bezesporu dobrá věc, ale ne nutně pro ztrátu váhy. Mnoho matek věří, že během kojení se kila navíc přeměná na mléko pro jejich děti, ale není to pravidlem. Stejně jako v těhotenství, když produkujete mléko, abyste nakrmila vaše rostoucí dítě, vaše tělo bude vyžadovat nějaké ty kalorie navíc, a určitě je špatný nápad omezovat v době kojení množství jídla.

Opět připomínám, že způsob jakým vaše tělo odpovídá na kojení má pravděpodobně hodně co do činění s geny, s tím, co a jak moc jíte, a jak moc cvičíte – matky, kterým se váha vrátí nejrychleji byly většinou před těhotenstvím v dobré kondici.

“Musím přestat cvičit, protože jsem těhotná.”

Mnoho žen už někde slyšelo, že budou muset vzdát kvůli těhotenství náročnější cvičení. Ve skutečnosti, dokud nenastanou nějaké komplikace a váš lékař cvičení dovolí, můžete pravděpodobně pokračovat ve cvičení na té úrovni, jak jste zvyklá. A pokud jste před těhotenstvím nebyla tak docela fit, není žádný důvod, abyste nezačala během těhotenství na své kondici pracovat třeba pomocí procházek, plavání nebo lekcí jógy pro začátečníky.

Cvičení je pro vás i vaše dítě velmi prospěšné, tak se ho nevzdávejte jen kvůli mýtu.

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares