Čekáme dvojčata – a co dál?

Zjištění, že ve vašem bříšku neroste jen jedno, ale hned dvě miminka, se nachází někde na pomezí mezi radostí, že dostane 2 za cenu jednoho, a obavou, jak to všechno zvládnete. Většina maminek se tuto novinku dozví při lékařské prohlídce ve 12. týdnu těhotenství. Také je již v této fázi možné říci, zda jsou dvojčata jednovaječná nebo dvouvaječná.

Dvouvaječná dvojčata spolu nejsou geneticky spřízněnější, než standardní sourozenci; naopak jednovaječná dvojčata sdílí většinu genetické informace. Pravděpodobnost dvouvaječných dvojčat se také zvyšuje s věkem – čím je žena starší, tím méně pravidelně ovuluje, a tak je větší šance, že jeden měsíc nedojde k ovulaci vůbec a další se zase pro změnu uvolní dvě vajíčka.

V každém případě je těhotenství s dvojčaty považováno za rizikové a maminka je pod zvýšeným lékařským dohledem. Je samozřejmé, že takové těhotenství je i o poznání náročnější. V každém případně byste měla zapomenout na práci po 32. týdnu těhotenství, jakkoliv dobře se cítíte. Pro tělo není taková zátěž přirozená a i když nemusíte známky únavy pociťovat bezprostředně, není radno tuto radu podceňovat.

Typické je, že dvojčata se většinou rodí předčasně – jednoduše už v bříšku nemají dost místa a tlačí se na svět. Počítejte tedy s touto variantou, ať nejste zaskočená. Až polovina porodů dvojčat probíhá císařským řezem. Ne vždy je to ale ze zdravotních důvodů nezbytná a pak je volba čistě na vás.

Každopádně není důvod se z dvojčátek neradovat. Každé těhotenství je těžké a takto si vlastně jedno navíc ušetříte.

Zdroj: www.babylondon.co.uk

 

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares