Deprese: aktuální téma dnešní doby, jak zmírnit její příznaky? 1. díl

Nikdo se dnes nepozastavuje nad tím, že je výrazný nárůst depresí, bohužel i těch léčených antidepresivy. Není se čemu divit, moderní doba je uspěchaná, také koronavirová situace, nikomu z nás na náladě nepřidává.

Když se nad tím zamyslíte, není to jen stres, který mnohé lidi nezvládají a upadají do depresí. Leckdy za to může i špatné fungování některého orgánu nebo celková hormonální dysbalance. Je to např. nedostatečná činnost štítné žlázy, nízká hladina cukru v krvi, nekvalitní spánek a málo živin.

Bojíte se užívání léků? Prožíváte jen lehkou depresi, kdy v podstatě i tušíte její příčinu nebo jí dokonce víte? Nemusíte se nechat pohltit standardní terapií, ale je potřeba zjistit, zda by vám nepomohla nějaká jiná rada. Nežádoucí účinky léků jsou a budou, což je jejich obrovskou nevýhodou.

Přírodní psychoterapie

Dopřejte vaší mysli „wellness“ a zkuste si vybrat jiný životní styl, možná vám ten váš až tak nevyhovuje. Podpoříte fyzické, duševní i emoční zdraví. Je menší šance, že se deprese rozvine, když bude vaše tělo v rovnováze. Mysl a tělo je životně důležitý nástroj k prevenci deprese.

Výživa

Zaměřte se na to, co jíte, bude vám lépe. Přírodní derivát kyseliny listové, zvaný methyl-folát je v porovnání s antidepresivy podobně účinný. Toto tvrzení není výmysl, ale vyhodnotili to tak i odborníci na výživu. Mega dávky kyseliny listové je pro některé typy lidí stejně stimulující jako antidepresiva.

Současně aminokyselina tryptofan, plní klíčovou úlohu v léčbě depresí. Zvyšuje hladinu serotoninu (přirozeně se vyskytující látky v mozku) – u lidí s depresemi je nápadně nízká. Je hlavně v mléce, krůtím mase, banánech, kiwi, fících a datlích. Tryptofan je chápán jako tělu vlastní serotonin, mozek si ho vyrábí sám. Další sloučenina, která je velmi účinná v boji s depresemi je 5- hydroxytryptofan.

Prvním krokem, jak se zotavit je nepřijímat nic z rychlého občerstvení, jednoduché cukry, alkohol, umělá sladidla, lepek, smažené potraviny, bílá mouka a kofein ubližují. Maso a smažené pokrmy, narušují průtok krve mozkem, v závěru jste unavení a zpomalení. Mozek se bez těchto ingrediencí obejde a naopak tělo nastolí do rovnováhy. Mimo výše zmíněného jezte i ovoce a zeleninu, sóju, hnědou rýži a luštěniny.

Omega-3 mastné kyseliny, zejména pak kyselina eikosapentaenová, může zlepšit příznaky závažných depresivních poruch – jako doplněk stravy.

Depresivní lidé často sahají po cukru a kofeinu. Sice cukr dočasně zlepší náladu, ale během několika minut je tento účinek pryč. Již po půl hodině se můžete opět cítit podráždění a úzkostní. Mezi stravou a depresí je tak úzký led, který překonáte, když budete jíst zdravě.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares