Americký časopis JAMA vydal rozsáhlou studii, kde byl proveden průzkum s těhotnými ženami. Studie poukázala na znepokojující fakt, odhalila, že děti žen, které zažívají depresi během těhotenství, mají 1,5krát vyšší pravděpodobnost, že budou samy mít depresi jako dospívající.
Byla brána v potaz genetická souvislost, ovšem vědci naznačili, že vliv matky může být ještě přímější. Ženy, které zažívají depresi během těhotenství, dávají svým dětem zvýšené riziko deprese v dospělosti. Jednou z teorií je, že fyziologické důsledky deprese, kterou matka prožívá, mohou procházet placentou a mohou ovlivnit vývoj mozku plodu.
Depresemi v těhotenství trpí až 15 % žen
Poporodní deprese je známý termín, ovšem stejný počet, 10-15 %, žen postihuje prenatální deprese. Je logické, že kvůli hormonálním změnám prožívají ženy výkyvy nálad, které někdy mohou souviset s depresí. Pokud žena cítí velký smutek, beznaděj, nadměrně pláče, je bez energie a nejeví zájem o dříve oblíbené aktivity, může být na vině prenatální deprese. V takovém případě by měla nepodceňovat příznaky a vyhledat odbornou pomoc.
Hledání pomoci při depresi během těhotenství
Vědci tvrdí, že jejich zjištění mají důležité důsledky pro povahu a načasování intervencí k prevenci deprese u dětí matek v depresi.
„Zjištění zejména naznačují, že léčba deprese v těhotenství, bez ohledu na okolnosti, může být nejúčinnější,“ uzavírá studie.
Léčba, jako je kognitivně behaviorální terapie – druh talk terapie – prokázala, že pomáhá ženám s depresí bez rizika vedlejších účinků, které přicházejí s některými psychoaktivními léky.
Zdravotníci by si měli být vědomi a připraveni podporovat ženy. Deprese během těhotenství je důležitá sama o sobě a nejen proto, že může pokračovat i po porodu.