Deprese v těhotenství může v budoucnu způsobit poruchy nálad dítěte

Americký časopis JAMA vydal rozsáhlou studii, kde byl proveden průzkum s těhotnými ženami. Studie poukázala na znepokojující fakt, odhalila, že děti žen, které zažívají depresi během těhotenství, mají 1,5krát vyšší pravděpodobnost, že budou samy mít depresi jako dospívající.

Byla brána v potaz genetická souvislost, ovšem vědci naznačili, že vliv matky může být ještě přímější. Ženy, které zažívají depresi během těhotenství, dávají svým dětem zvýšené riziko deprese v dospělosti. Jednou z teorií je, že fyziologické důsledky deprese, kterou matka prožívá, mohou procházet placentou a mohou ovlivnit vývoj mozku plodu.

Depresemi v těhotenství trpí až 15 % žen

Poporodní deprese je známý termín, ovšem stejný počet, 10-15 %, žen postihuje prenatální deprese. Je logické, že kvůli hormonálním změnám prožívají ženy výkyvy nálad, které někdy mohou souviset s depresí. Pokud žena cítí velký smutek, beznaděj, nadměrně pláče, je bez energie a nejeví zájem o dříve oblíbené aktivity, může být na vině prenatální deprese. V takovém případě by měla nepodceňovat příznaky a vyhledat odbornou pomoc.

Hledání pomoci při depresi během těhotenství

Vědci tvrdí, že jejich zjištění mají důležité důsledky pro povahu a načasování intervencí k prevenci deprese u dětí matek v depresi.

„Zjištění zejména naznačují, že léčba deprese v těhotenství, bez ohledu na okolnosti, může být nejúčinnější,“ uzavírá studie.

Léčba, jako je kognitivně behaviorální terapie – druh talk terapie – prokázala, že pomáhá ženám s depresí bez rizika vedlejších účinků, které přicházejí s některými psychoaktivními léky.

Zdravotníci by si měli být vědomi a připraveni podporovat ženy. Deprese během těhotenství je důležitá sama o sobě a nejen proto, že může pokračovat i po porodu.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares