Jak vybrat lampičku do dětského pokoje?

Možná už uplynul nějaký ten čas od okamžiku, kdy jste se rozhodli, že už nechcete být jen vy dva, ale rádi byste založili rodinu. Možná to není tak dlouho, co se na těhotenském testu objevily vysněné dvě čárky a vy jste skákali radostí, zároveň se ale báli, aby bylo vše v pořádku. Teď se blíží ten velký okamžik, kdy se děťátko narodí a vy víte, že je nejvyšší čas zařídit dětský pokoj.

Bez osvětlení to nepůjde

Dětský pokoj se stane královstvím vašeho potomka, bude v něm trávit čím dál víc času. Takový dětský pokoj není jen tak ledajakou místností, kombinuje v sobě místo pro hraní, místo pro odpočinek a časem i místo pro učení. I to je jeden z důvodů, proč je třeba jeho osvětlení vybírat s rozmyslem.

Jaké světlo má v dětském pokoji své místo?

Mnozí z nás se při výběru světel do dětského pokoje dopouští velké chyby. Myslíme si, že stačí nástěnné světlo s nižší intenzitou světla a třeba projektor.

Dětský zrak se ale stále vyvíjí, světla v dětském pokoji musí být dostatek. Děti tu tráví spoustu času, hrají si, kreslí, později se i učí. Proto je základem centrální svítidlo doplněné o další doplňková svítidla, včetně lampičky.

Jak vybrat lampičku do dětského pokoje?

Ve středu místnosti by mělo být nainstalované centrální stropní světlo nebo lustr, kromě toho je třeba osvítit i pracovní stůl a místo vedle postele. Právě k tomu se perfektně hodí dětské lampičky.

Dají se různě posouvat, když mají nastavitelné rameno, tak snadno upravíte směr světla a jeho intenzitu. Při psaní je ještě důležitější, aby si dítě nestínilo, takže je fajn, když je lampička flexibilní.

  • Lampička do dětského pokoje se nevybírá jen podle designu (i když je pro dítě samozřejmě důležitý), ale i podle dalších parametrů.
  • Ideální jsou lampičky s kloubovým ramenem, díky kterému si i samotné dítě dokáže zvolit směr světla a jeho intenzitu.
  • Základem by měl být odolný a zdravotně nezávadný materiál vhodný k použití i v dětském pokoji.
  • Důležitý je i snadno dostupný vypínač.
  • Zajímejte se i o světelný zdroj a jeho patici. Asi nejlepší volbou jsou aktuálně LED žárovky, které jsou chladné, vydrží i častě rozsvěcení a zhasínání, budou vám dlouho sloužit a nespotřebují tolik elektrické energie.
  • Žárovka by z lampičky neměla vyčnívat.
  • Do dětského pokoje dejte přednost žárovce se studeným světlem (3000 K a víc), které se podobá tomu dennímu, nezkresluje a podpoří soustředění.
  • Pokud vybíráte lampičku na pracovní stůl, zajímejte se o intenzitu osvětlení, která by se měla pohybovat kolem 500 lx. Pravák by ji měl mít postavenou na levé straně, levák zase na té pravé.

Víte, že stojací lampy nebo jiná světla s dlouhými kabely nejsou tou nejlepší volbou, děti by o kabel mohly zakopnout?

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares