Do koupelny patří krásné, a hlavně měkké ručníky

Koupelna je sice místem, kde netrávíme mnoho času, to ale neznamená, že ji nevybavíme nejlíp, jak umíme. Kromě vany nebo sprchového koutu, umyvadla a koupelnového nábytku v ní mají své místo i osušky a ručníky. Ty musí být nejen pěkné, ale hlavně měkké. Kdo by se taky po osvěžující koupeli utíral ručníkem, který mu skoro dře kůži z těla?

Na výběru ručníku záleží

Hodně z nás výběr ručníků a osušek podceňuje, sáhne po takovém, který se mu líbí. Ještě možná zkontroluje velikost. To je ale často všechno. I když ručník používáme jen párkrát denně, nevyplatí se na něm šetřit. Za jeho nízkou cenou se často ukrývá nízká kvalita. To ale neznamená, že když si koupíte ten nejdražší ručník, že bude kvalitní. Na co si dát při koupi ručníku pozor?

Zajímejte se o gramáž a délku vlasu

Ručník je sice jen drobným doplňkem koupelny, přichází ale do kontaktu s naší pokožkou. Nesmí ji dráždit ani poškodit, měl by taky něco vydržet. To všechno hodně ovlivní gramáž ručníku a taky délka vlasu. Obecně platí, že čím bude vlas delší, tím bude vyšší gramáž ručníku i jeho kvalita a výdrž.

Když se ale na ručník podíváte, délku vlasu asi nepoznáte. Co s tím? Dobře si prostudujte obal nebo štítek. Zaměřte se na:

  • Öko-Tex certifikát, který je zárukou kvality.
  • Gramáž ručníku, která by se měla pohybovat mezi 450-550 gramy.
  • Pokud vybíráte ručník, který budou používat děti, hledejte také certifikát o tom, že je určený pro děti.

O ručníky i osušky se dobře starejte

Taky už se vám stalo, že jste si pořídili krásně měkký a nadýchaný ručník, který se po několika vypráních proměnil v obyčejný hadr? Buď jste si nepohlídali výše zmíněnou gramáž a délku vlasu, nebo jste o něj špatně pečovali. I ten nejkvalitnější ručník totiž špatnou péči přivedete do záhuby.

Krok první: Nejdřív pečlivě prostudujte štítek údržby

Právě na něm najdete informace, které se vám při údržbě koupelnového textilu mohou hodit. Můžete ručník prát v pračce? Na kolik stupňů ho můžete prát? Co nikdy nesmíte udělat?

Krok druhý: Před prvním použitím ručník několikrát vyperte

Ručník i osuška putují na pulty obchodů rovnou z tkalcovského stavu, často bývají plné nečistot z výroby. Taky je třeba zatáhnout volné smyčky, které se tu a tam prostě objeví.

  • Než ručník poprvé použijete, ideálně ho 2x-3x vyperte.
  • Neperte ručníky a osušky s ostatním prádlem. Perte je samostatně, třiďte i barvy.
  • S pracím práškem šetřete. Když ho použijete hodně, jeho zbytky ulpí ve vláknech a ta vás pak budou škrábat.
  • Aviváž na ručníky nepatří, snižuje jejich schopnost pohlcovat vodu.
  • Ručníky perte pravidelně, aspoň dvakrát týdně. Mezi vlákny zůstávají odumřelé kožní buňky, kde se snáz množí bakterie.
  • Sušte je volně na věšáku.

Krok třetí: Na žehličku zapomeňte

Patříte mezi ty, kdo všechno žehlí? U ručníků na žehlení zapomeňte. Mohli byste polámat a zploštit smyčky, snížila by se také schopnost absorbovat vodu. A to určitě nechcete.

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares