Jak ušetřit v domácnosti? Vyrobte si přírodní čistící prostředky – 1. díl

Proč platit více, když nemusíte? Čistící prostředky do domácnosti se dají hravě vyrobit i doma. Navíc budete mít větší množství a stále dostupné domácí suroviny – nemusíte tak běhat po obchodech, když vám dojde třeba prostředek na podlahu. Prostředky na chemické bázi ovlivňují do jisté míry i negativně vaše zdraví. Kromě toho jsou biologicky nerozložitelné a znečišťují životní prostředí. Nejlepší je použít netoxické přísady, jako je ocet, jedlá soda, kastilské mýdlo, borax a éterické oleje.

Připravte se doma také na výrobu kastilského mýdla

Je sice složitější na přípravu, ale rozhodně stojí za to. Hlavní surovinou je olivový olej, vločky louhu hydroxidu draselného a destilovaná voda, event. glycerin. Receptů najdete spoustu a jejich variabilita nezná mezí. Olivový olej nemusí být do mýdla dán v plném rozsahu, jsou i kombinace s kokosovým nebo jojobovým olejem. To už pak ovšem není tradiční kastilské mýdlo. Sami zjistíte, že doma se dá vyrobit všechno, třeba i borax. Jednoduše se smíchá sůl a prací prášek.

Věda je věda

Několik dlouhodobých vědeckých studií poukazuje na fakt, že toxické chemikálie v komerčně dostupných čistících prostředcích, přetrvávají ve vaší domácnosti a vás a vaše blízké vystavují riziku hned několika nemocí. Chronické působení chemikálií, může zapříčinit podráždění očí a dýchacích cest. Narušují také normální hormonální aktivitu a zvyšují riziko rakoviny, ADHD (hyperaktivita) a poruch nervového systému.

6 domácích čisticích přípravků a doma bude zase pořádek „bez chemie“

Univerzální octový čistič – složení

  • 2 šálky vody
  • 1/2 šálku bílého octa
  • 2 lžíce jedlé sody
  • 10 kapek oleje z čajovníku

Všechny přísady smíchejte v misce a pomocí trychtýře nalijte do rozprašovače. Použijte na desky, dlaždice, podlahy i rohy. Ocet má schopnost odstraňovat mastnotu a nepříjemný zápach. Olej z čajovníku vlastní silný antimikrobiální účinek a vůni. Jedlá soda reaguje s octem, tím rozloží nečistoty a částečky molekul oleje – ve výsledku je vše krásně čisté.

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares