4 způsoby, jak pomoci dětem, které mají sourozence a najít jejich vášeň a silné stránky

Často v rodinách, kde jsou sourozenci, se děti většinou snaží vyrovnat se navzájem-konkurence, porovnávání a hodnocení toho, jak každý z nich vešel do rodiny. Nedávné studie ukázaly, že sourozenci dokonce více než rodiče – ovlivňují způsob, jak děti vnímají sami sebe a jak se chovají k druhým mimo domov. Ve většině rodin, sestry a bratři se přirozeně snaží ujmout určitých rolí: ten legrační, ten, který něčeho dosáhl, sportovec. Obtížné pro děti může být nalezení jejich pravého já, zatímco bojují o pozornost a chválu od rodičů.

Máme několik tipů, které bychom chtěli nabídnout rodičům, aby se pokusili pomoci dětem se odlišit už v mladém věku:

Nesrovnávejte
V žádném případě vaše děti nesrovnávejte. Neříkejte, Anička dnes dostala jedničku, proč ty ne? Anička dnes všechno snědla, proč ty ne? Vaše druhé dítě se pak bude cítit méněcenné a můžou se mu začít projevovat určité problémy se sebevědomím.

Nechte ho prozkoumat svůj talent
Je skvělé, když svoje podporujete i v mimoškolních aktivitách. Ale je také skvělé, když si dítě najde svůj vlastní oblíbený koníček, který je zcela odlišný od koníčků svých sourozenců. Zásadní věc ale je, aby vaše dítě vědělo, že je důležité a výjimečné, bez ohledu na jejich zájmy nebo pozornosti, kterou za ně dostanou.

Najděte si čas
Pokuste si vyhradit zvláštní dobu například 15 minut denně pro každé vaše dítě. To znamená být s nimi o samotě a řídit se aktivitami, které si sami vyberou. Žádné telefony, žádné rozptylování, vaše dítě si musí být jisté, že jste se mu na sto procent věnovala. Během této doby si určitě všimnete, co vaše dítě baví a můžete začít investovat do jeho zájmů.

Nechejte je, aby se vyjádřily
Povolte jim, aby vyjádřili svůj názor o jejich dekoracích v pokoji, o jejich šatech, zkrátka o čemkoliv.
A co je nejdůležitější, samozřejmě, je nezbytné, abyste skutečně pozorovali vaše děti, a opravdu uvidíte, jací jsou, a co je opravdu baví. Snažte se nejen dívat, ale i naslouchat. Naše děti nám dávají záchytné body po celou dobu, ale my je nevnímáme.

Štítky: , , , , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares