Děti milují šeřík: jak se o něj správně starat, aby vás na jaře překvapil voňavými květy?

Šeřík je krásným doplňkem zahrady, ale jen v případě, že se o něj umíte správně starat. Tento keř zůstane úchvatný za předpokladu, že bude rok, co rok, stále produkovat své charakteristicky voňavé květy.

Šeříky jsou plné vůně, která se šíří vzduchem

Zřejmě každý z nás pozná po čichu rozkvetlý šeřík. Existují různé odrůdy, které pak následně hrají různými barvy květů – od fialových, růžových, purpurových až po bílé. Šeřík potřebuje slunné místo s úrodnou a humózní půdou, jenž je výborně odvodněná.

Jakožto listnatý keř, přichází šeřík o listy každý podzim

A až následující jaro na keři vyraší nové listy a květy. Když však šeřík ponecháte bez ořezu, bude nadále růst a může se šířit do velkých rozměrů. Jestliže k tomu dojde, šeřík bude kvést pouze na koncích větví, protože to byla část stromu, která v předchozím roce aktivně rostla.

Zbývající větve z předchozích let zdřevnatí. V extrémních případech to odnesou i květy, které nebudou moc vonět a mohou změnit také podobu.

Jak stříhat šeřík krok za krokem?

Naučit se stříhat šeřík je poměrně jednoduché. Platí jedno pravidlo – nestříhejte jej příliš pozdě v sezóně, neboť by se mohlo stát, že odstřihnete budoucí poupě.

Začněte prořezávat po odkvětu následujícím způsobem

Odstraňte odumřelé květy a první pár listů pod květy. To zlepší kvetení v následujícím roce a udrží strom v růstových mezích.

Odstraněním květů se váš strom okamžitě omladí, ale také vám zabrání v neúmyslném prořezávání pupenů v příštích letech. Jakmile tak učiníte, bude snazší pochopit celkový tvar stromu.

Omezte také růst všech výhonků, které se objevují na stonku nebo základně stromu. Tímto způsobem zachováte estetický vzhled stromu.

Jak na zarostlý šeřík?

Vymkl se váš šeřík kontrole a je z něj „neposlušný“ strom? Nic není ztraceno, každou zimu odstraňte přibližně jeden ze tří stonků se zaměřením na starší nebo slabší výhonky.

Počkejte do pozdní zimy, kdy rostlina ještě spí, ale všechna rizika mrazů pominula. Minusové teploty by mohly poškodit rány způsobené prořezáváním.

Poté soustřeďte svoji pozornost na nejstarší části stromu a ty následně seřízněte k zemi. Je však rozhodující, abyste na tuto úroveň neořezali více než třetinu stromu.

Kromě tohoto agresivnějšího prořezávání byste měli také dodržovat výše uvedené kroky údržby v období, kdy šeřík odkvete. To posílí jeho kondici a pomůže v kontrole jeho růstu.

Kdy sestřihávat?

Šeříkové keře se prořezávají mezi dubnem a červnem, ale až po odkvětu. To se může zdát neobvyklé, ale jedině tak, neovlivníte květenství do následujících let.

A neděste se přicházejícího podzimu, i když šeřík nevypadá úplně luxusně, na jaře tomu bude jinak.

Štítky: , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares