Neprojezte se na Vánoce k obezitě: nápady na lehká a méně tučná jídla 1. díl

Nevnímejte svátky jako zelenou na semaforu k tomu sníst cokoliv. Ano, Vánoce jsou převážně o konzumaci nezdravých kalorií, ale dopřejte si také zdravější podobu jídel.

Nikdo si nemusí odepřít smažený řízek, bramborový salát a pár kousků cukroví, ale proč si nedat současně i odlehčenou verzi našich pokrmů. Nebude vás pálit žáha ani tlačit přecpaný žaludek. Tak pojďme na to!

Přibrat kilo nebo dvě, rozhodně není konec světa, ale existují i jiná zdravotní hlediska. Nasycené tuky s sebou přináší úskalí. A věřte, že právě na vánočním stole je jich hned několik. Možná si to ani neuvědomujeme, ale smetana a máslo jsou favority číslo 1. Zvyšují hladinu cholesterolu.

Zdravější náhražky tučných surovin

Zakysaná smetana vs. řecký jogurt

Zakysaná smetana je ingrediencí mnoha svátečních jídel, která poskytují bohatou, přesto uklidňující chuť. Může být součástí omáčky nebo se dá přidat do bramborové kaše.

Zakysaná smetana obsahuje 193 kalorií na 100 gramů. Toto číslo lze snížit, a přesto získáte bohatou texturu tím, že ji smícháte s obyčejným řeckým jogurtem.

Pravděpodobně nebudete schopni rozeznat rozdíl, ale jakmile přidáte koření, získáte tím pouze 59 kalorií na 100 gramů. To již stojí za uvážení, ne?

Pečené versus vařené brambory

Pečené sladké brambory pokapané troškou řepkového nebo olivového oleje – prospěšného pro srdce, mají pouze 100 kalorií na 3/4 šálku.

Navíc získáte další výhodu mononenasycených tuků z oleje a zároveň získáte vitamíny včetně živin. Opékání brambor přináší více přirozené sladkosti ve srovnání s vařením.

Bílé brambory jsou plné sacharidů a škrobu, víte o tom? Zkuste být nápadití a tentokrát se jim vyhnout. Místo nich si dopřejte květák.

Můžete ho jemně rozmačkat podobně jako bramborovou kaši. Květáková verze poráží bílé brambory na stejnou porci 15,6 gramů vs. 2,5 gramů). Obsah bílkovin se téměř shoduje s bramborami.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares