Hry pro děti i dospělé

Hra v životě člověka hraje velmi důležitou roli – u dětí i dospělých. Pro trávení společného času s rodinou jsou hry ideální volbou. Dochází vám už nápady na společné aktivity? Přečtěte si tipy na hry, které budou bavit děti i dospělé a navíc skvěle utužují vztahy.

Stolní fotbal

 • Společenská hra, která utužuje rodinné a přátelské vztahy.
 • Zábavná hra, u které vydržíte hodiny.
 • Pořádání turnajů ve fotbálku je skvělým programem pro rodinné nebo jiné společenské akce.
 • Pravidla jsou jednoduchá a hrát může opravdu každý.

Dříve jste na fotbálky mohli narazit nejčastěji v hospodách či barech. Hra je v Čechách natolik populární, že je běžné si stolní fotbálek pořídit domů. Nejedná se o nikterak nákladnou záležitost. Do hry se mohou zapojit rodinní příslušníci každého věku a to včetně dětí, které z fotbálku budou jistě nadšené.

V nabídce najdete stolní fotbálky do interiéru i exteriéru. Na výběr máte z mnoha velikostí i designů. Pokud máte opravdu velkou rodinu, seženete stolní fotbálek klidně i pro 22 lidí.

Šipky

Hraní šipek je ideálním způsobem odreagování se. Nadchne nejen vás, ale také děti. Vybírat můžete z terčů sisalových a elektronických. Elektronické šipkové terče nabízí až 32 her s 256 herními variantami pro 2 až 8 hráčů. Stačí terč správně zavěsit (výška středu terče by měla být 173 cm vysoko, házet na terč by se mělo z dálky 237 cm) a můžete hrát.

Ruské kuželky

Ruské kuželky – tradiční hra s dlouholetou tradicí, u nás velice populární. Obvykle se hrají venku na zahradě, v parku nebo na hřišti. Jsou nenáročné na prostor, takže se vejdou i do malých zahrádek. Sada na ruské kuželky obsahuje jednoduchý závěsný stojan, závěsnou kouli a devět kuželek. Ruské kuželky zvládají hrát i tělesně postižení lidé.

Pétanque

Pétanque je francouzská společenská hra, která u nás dosáhla velké obliby. Předností této hry je, že se dá hrát téměř kdekoliv. Terén pro hřiště může být libovolný a celé vybavení pro hru se vejde do malého kufříku. Sady na pétanque obsahují kovové koule, dřevěnou kuličku a metrové pásmo. Hraje se ve dvou družstvech a principem hry je umístit koule svého týmu co nejblíže k cíli (malé dřevěné kuličce).

Sport

Pokud máte s vašimi dětmi raději sportovní aktivity, skvělými a dostupnými příklady jsou:

 • badminton – stačí vám badmintonové rakety, košíčky a případně síť,
 • stolní tenis – vybrat si můžete mezi vnitřními nebo venkovními stoly,
 • basketbal – koše lze připevnit na zeď nebo koupit celý stojan,
 • fotbal – pořízení fotbalových branek na zahradu bude skvělou zábavou především pro kluky,
 • trampolíny – i dospělí si na trampolínách dokážou užít hodně srandy.

Deskové hry

Společné hraní deskových her je pro děti i dospělé hodnotně stráveným časem. Hraním deskových her se u dětí rozvíjejí sociální dovednosti a je podporován psychický růst. Učí je vyhrávat a prohrávat, reakce na úspěch i neúspěch, vůli a kontrole nad vlastními pocity. Díky tomu se v dětech pěstují důležité postoje pro budoucí život.

Druhy deskových her

 • Strategické hry – souboj dvou či více soupeřů (např. dáma, šachy),
 • závodivé hry – kdo bude dříve v cíli (např. Člověče, nezlob se!),
 • poziční hry – je potřeba určitého manévru k docílení sestavy (např. mlýn),
 • pátrací hry – řešení problému, hledání indicií (např. detektivní hry).

Tipy na rodinné deskové hry

Scrabble

Scrabble je jednou z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších slovních deskových her na světě. Hra je pro dva až čtyři hráče, obsahuje herní plán a 100 písmen. Úkolem hráčů je vytvářet na herní desce slova, která na sebe vzájemně navazují.

Dobble

Hra, která se stala v posledních pár letech doslova hitem. Principem hry je hledání společných symbolů mezi dvěma kartami. Karet je dohromady 55 a na každé je vytištěno 8 různých symbolů. Libovolné dvě karty vždy skrývají jeden společný symbol a cílem hry je tento společný symbol na kartě najít jako první a nasbírat nejvíce karet. Na první pohled se vám hra může zdát až moc dětská, ale zkuste si to a budete překvapeni, že děti často s přehledem vyhrají.

Monopoly

Monopoly procvičují strategické myšlení a učí děti základům podnikání. Při hře se smlouvá o ceně nemovitostí a vyjednává se o nejlepších podmínkách. Cílem hry je projít co nejrychleji herní plán, nakoupit co nejvíce lukrativních nemovitostí a stát se králem Monopoly.

Activity

Activity jsou velmi oblíbenou a rozšířenou párty hrou, u které se zabaví celá rodina. Hra je kombinací kreativních herních elementů. Hádané pojmy jsou vysvětlovány pomocí kreslení, opisu nebo pantomimy. Dostupná je v několika verzích, včetně dětské od 4 let. 

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares