I děti potřebují kvalitní sportovní brýle

Dětské oko se vyvíjí zhruba do 12 let věku, proto si zaslouží tu nejlepší možnou ochranu před poškozením. To hrozí nejen při přímém pohledu do sluníčka bez ochrany, ale taky před mechanickým poškozením. Zrnka pylu jsou všudypřítomná, foukání větru také není příjemné, a co teprve taková větvička, kterou děti v zápalu zábavy snadno přehlédnou?

Co si při výběru dětských sportovních brýlí pohlídat?

Na čem při výběru dětských sportovních brýlí záleží? Co určitě nepodcenit, aby byl dětský zrak co možná nejvíc chráněný?

UV ochrana

Ochrana před UV zářením patří k základním vlastnostem všech sportovních brýlí, včetně dětských. UV filtr očím poskytne náležitou ochranu, na oči nebude působit škodlivé UV záření. UV filtry dělíme do pěti kategorií na stupnici 0-4.

  • Kategorie 0 s čirým nebo lehce zabarveným filtrem a propustností světla 80-100 %.
  • Kategorie 1 s lehce zabarveným filtrem a propustností světla 43-80 %.
  • Kategorie 2 se středně tmavý, filtrem a propustností 18-43 %.
  • Kategorie 3 s tmavým filtrem a propustností světla 8-18 %.
  • Kategorie 4 s velmi tmavým filtrem a propustností 3-8 %.

Náš tip: Hledáte opravdu kvalitní ochranu očí? Vybírejte z brýlí s označením UV 400, což znamená maximální filtry pro potlačení UVA, UVB i UVC záření, které chrání oko před zářením do vlnové délky 400 nanometrů.

Velikost brýlí a jejich tvar

Účelem brýlí je ochrana očí, musí tedy perfektně sedět na obličeji. Nesmí klouzat z nosu, zároveň ale taky nesmí nikde tlačit. Jejich hmotnost má být co nejnižší, tvar vybírejte podle obličeje.

Víte, že dětské sportovní brýle jsou o poznání menší než ty pro dospělé?

Barva a materiál zorníků

Sportovní brýle mají být lehké a pružné, jen to je záruka pohodlí. Co se materiálu týče, nejčastěji se setkáme s plastovými obroučkami. A co ty zorníky?

Zorník je nejdůležitější částí brýlí, ovlivňuje také jejich výsledné optické vlastnosti. Jak ho vybrat?

  • Barva redukuje množství světla, které dopadá do oka, je třeba ji vybírat s ohledem na to, kdy a kam s brýlemi budete vyrážet. Do jasného až polojasného počasí jsou ideální hnědé, šedé nebo zelené zorníky, na lyže zase žluté nebo oranžové. Večer oceníte čiré zorníky, pro vysokohorskou turistiku zase ty zrcadlové.
  • Potřebujete, aby brýle rychle reagovaly na změnu světelných podmínek? Volte fotochromatické (jinak také samozabarvovací) brýle.
  • Před odlesky a odrazy od vodních ploch a mokré silnice oči ochrání polarizační filtr, který navíc umožní lépe vnímat barvy.
  • Od věci není ani hydrofobní úprava, díky které se na brýlích nebudou usazovat nečistoty, nebude docházet ani ke kondenzaci vodních par.
Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares