Novinky ve světě interiérových vůní – vyzkoušejte potpourri

Zatímco vonné svíčky, vosky, osvěžovače vzduchu a difuzory, známe zřejmě všichni, o potpourri ví málokdo. Jedná se o aromatické směsi sušených květin, ale i dřeva ukrytých do malých nádobek. Ty se jen rozmístí po domě a už si můžete užívat jejich vůni. Aby se vůně dokázala rozvinout do prostoru, je potřeba výše zmíněné suroviny, doplnit o olejovou esenci. Ve vašem interiéru zavládne příjemná atmosféra nemající obdoby!

Co se na potpourri používá:

  • hobliny cedru a cypřiše, když nemáte tak olej santalové dřevo
  • sušené květiny (plátky růže, kosatce, levandule, heřmánek..)
  • koření
  • šišky
  • citrusy

Zimní verze

Nemáte při ruce nasušené květy ze zahrádky a nechcete za ně dávat hříšné peníze? Spokojte se s variantou, která je dostupná i přes zimu.

Pro naše účely k tomu postačí citrusy, kůra, vanilka, skořice, badyán, hřebíček a muškátový oříšek. Hezky voní i kardamom.

Z citrusů je potřeba nasušit kůru, kterou nakrájíte na plátky nebo měsíčky. Ty dejte na plech, který předem vystelte pečicím papírem. Vše je potřeba usušit na topení. Stejně tak se mohou použít i pomeranče, grapefruity, mandarinky, pomelo, atd. Fantazii se meze nekladou. Ovoce se nebojte sušit ani v troubě, je to rychlejší. Pečte jen na teplotu do 50 °C pár minut.

Kdo vlastní sušičku na ovoce, má výhodu. K vychladlé kůře přidejte výše zmiňované koření a vše přesypte do skleněné nádobky s uzavíratelným hrdlem. Vyberte si vámi vybranou vůni esenciálního oleje a nakapejte ho do lahvičky v množství asi 10 kapek.

Zkuste třeba nějakou ovocnou esenci z ovoce, které jste nasušili, např. mandarinku. Krásně voní i pačuli. Několik dní nechte směs uležet, pro větší intenzitu jsou to řádově i týdny. Potom už potpourri stačí vyndat a naaranžovat do misky či košíčku, jak je libo. Oživení vašeho bytu zažije dokonalou změnu k harmonii.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares