Jak poznáte, že je dítě připravené na používání nočníku?

Než přejdete z plenek na nočník, je důležité mít na paměti několik věcí. Pokud je nezajistíte, nebude přechod z plenek na nočník plynulý a spíše chaotický.

Jak tedy na to? Dítě by mělo vykazovat určité známky připravenosti. Pro nočník totiž není úplně specifikován věk a vše je velmi individuální. Každé dítě se to naučí zkrátka a jasně jinak – neexistuje na to žádná vývojová tabulka. Je to podobné i v případě prvních nejistých krůčků.

Jak poznáte, že je vaše dítě připravené na nočník?

  • vyjadřuje zájem, že chce nočník používat a baví ho to
  • rozpozná, kdy má znečištěnou plenku
  • je fyzicky schopné natáhnout si a stáhnout kalhoty
  • zvládá hygienické návyky

Názorně mu ukažte příklad

Má vaše dítě staršího sourozence, které chodí na nočník nebo toaletu? Podle něj dříve pochopí, že je normální toto příslušenství používat. Je efektivnější, když dítě vidí někoho blízkého jejich věku, které úspěšně používá nočník.

Rovněž je nezbytné dítěti vysvětlit, že je potřeba umýt si po vykonání potřeby ruce. Teplou vodu s mýdlem a mytí ručiček alespoň 20 vteřin sice není jednoduché zajistit vždy, ale měla byste se o to alespoň snažit. Připravte k ruce také čistý ručník na osušení.

Nemějte příliš vysoké očekávání

Jakmile začnete trénovat na nočník, nemějte hned představu dokonalosti. Nočník je cesta a než dojdete k cíli, bude to chvíli trvat. Během celého procesu se zaměřte na to, aby se dítě necítilo při nehodě zahanbené. Když se tak stane, přemýšlejte, co k tomu vedlo.

Pátrejte po příčině, kterou odstraňte. Jestliže má dítě problém se stolicí, je užitečné zjistit, proč má obavy a zmírnit je. Řešte základní emocionální potíže a na podkladu těchto informací, proveďte změny v rutině. 

Jedná se o proces

Je dost pravděpodobné, že i když se dítě na nočník naučí, není jeho výkon 100%. Nevyvíjejte na dítě žádný tlak. K nehodám může i nadále občas docházet. Jak jsme již korespondovali na začátku, co dítě, to jiná časová osa.

Nočník je příležitostí, jak být svědkem růstu sebevědomí dítěte. Ačkoliv trénink na nočník nemusí vždy vypadat tak jednoduše, jako v televizních reklamách, může se stát pro vás a vaše dítě pozitivním zážitkem. Než se nadějete, budete moci plenky z nákupního seznamu vyškrtnout!

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares