Jak využít lístky z jahodníku?

Všechny starší rostliny jahodníku, kterým se nedaří, můžete dát do kbelíku, následně je očistit a připravit si z nich čaj.

Čaj z jahodových listů

Ze sušených listů jahodníku se dá vyluhovat skvělý čaj. Nevěříte? Dají se použít i v zimních měsících, kdy mají ostatní rostliny vegetační klid nebo jsou pokryty sněhem či ledem.

Jelikož listy jahodníku mohou mít tříslovou povahu, nenechávejte je v čaji déle, než 10 minut. V opačném případě může váš nápoj zhořknout a mít trpkou suchou chuť.

Další tipy

Do horké čokolády nebo vydatné misky chilli vhoďte pár kostek ledu ze zamrazeného jahodového čaje.

Saláty a dezerty

Čerstvé jahodové listy můžete jíst v salátu nebo nasekané do dezertů. Jen se ujistěte, že jsou čisté a čerstvé. Pokud začnou vadnout a vysychat, schovejte je a použijte na čaj.

Výhody jahodových listů

Všichni víme, že jahody jsou plné živin – vitamín C a vláknina. Co však mnoho lidí překvapuje, je skutečnost, že listy jsou stejně dobré jako plody.

Zatímco jarní a letní listy jsou ovocnější a křehčí, podzimní listy obsahují zase více živin. Částečně usušené listy vám mohou uškodit, zatímco čerstvé nebo úplně suché nejsou problém.

Čajové lístky z jahodových listů mají více léčivých vlastností, než si vůbec dokážete představit.

Jaké to jsou?

  • Antibakteriální
  • Antifungální
  • Antimikrobiální
  • Tonikum
  • Cévní
  • Tlumící bolest

Sušené listy jahodníku lze použít také do koupele. Pomáhají zmírnit bolesti. Ovocné aroma si zamilujete a extra porce vitamínu C vaší pokožce neublíží.

Obklady na kousnutí a rány

Drcené čerstvé listy lze použít i jako obklad. Můžete je využít na kousnutí hmyzem, škrábance a drobná poranění. Třísloviny přitahují kůži k sobě a mohou pomoci uzavřít rány rychleji.

Tinktura na akné

Z čajových jahodových lístků lze vyrobit tinkturu na léčbu akné. Je pravděpodobné, že vysoké množství vitamínu C je zodpovědné za hojivý účinek.

Pára produkovaná z listů může také pomoci kontrolovat mastnou pleť, zejména kožní maz. Vychlazenou vodu z páry použijte jako tonikum na obličej.

Bojujte s anémií a menstruačními problémy

Listy jahodníku jsou zdrojem železa. Čaj vyrobený z listů pomáhá v boji proti anémii. Listy jsou užitečné při menstruačních problémech.

Protizánětlivý stimulant

Čaj z listů jahodníku obsahuje kyselinu kávovou (alkaloid podobný kofeinu). A stejně jako kofein může být mírným stimulantem. Pomůže vám být vzhůru?

Ne tolik jako kofein, ale prokázány účinky na bdělost skutečně jsou. Kyselina kávová je antioxidant, který pomáhá ke zdravému tělu. Zpomaluje zánětlivé procesy v těle a brání i preventivně.

Štítky: , , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares