Polévky jsou grunt a v zimě zahřejí: připravte si silné vývary

Příprava polévek není nikterak náročná a svede jí každá hospodyňka. Zvláště poté, kdy nám dnešní doba, práci neskutečně ulehčuje. Pokud se vám polévka nechce vařit v hrnci, pořiďte si polévkovar. I hovězí vývar v něm netrvá tak dlouho a vy si můžete užívat čas s dětmi. Základ vývarů je hodně podobný, dělá se často z masa, kostí a kořenové zeleniny.

Jak připravit silný vývar?

Když si nakoupíte kvalitní suroviny, nic moc se pokazit nedá. Na vývary je důležitý správný výběr masa. Když do vody dáte libové maso bez kosti, poctivý vývar z něj nevytvoříte. Lepší je maso s trochou tuku a nejlépe s kostí. Nebo můžete dát libové maso, ale k tomu morkové kosti či zeleninu. Libové maso a zelenina neudělají silný vývar, ale někomu to tak nevadí. Výbornou volbou jsou i žebra, ať už klasická, např. hovězí nebo ta uzená, z těch jsou top polévky! Když si vypracujete domácí játrové knedlíčky, polévka bude bez chybičky.

Silné vývary vznikají, ale i z drůbeže, ať už kuřecí nebo kachní – tam je dobrou volbou maso společně s kostrou. Komu nevadí představa vařeného vepřového kolena nebo nožiček prasátka, má výhodu, z těchto ingrediencí jsou polévky jedna báseň. Tučnou kůži z masa určitě neodstraňujte, přijdete tím o to nejlepší – vývar by neměl ani mastné oko, což je škoda. Děláte-li rybí vývar, platí to samé. Nejchutnější je z variabilních kousků ryb, koster a hlav.

A jakou volit zeleninu?

Mezi tu nejznámější patří samozřejmě mrkev, celer a petržel, nicméně je potřeba polévku dochutit ještě kořením. Pěstujete si čerstvé bylinky na okenním parapetu? Teď se vám zaručeně budou hodit. Výbornou chuť dodá petržel, pažitka i oblíbený libeček. Pokud zrovna nemáte náladu na obyčejný vývar, vhoďte do polévky pár kuliček nového koření a bobkový list – změní polévce její chuť.

Inspirací je celá řada

Co se týče již výše zmíněných rybích polévek, tam je výbornou ingrediencí třeba bulva nebo semínka z fenyklu, rozmarýn či tymián. Nikdy si předem neohřívejte vodu v konvici, abyste proces urychlili a polévku nevařili tak dlouho. Použijte studenou vodu z kohoutku a k varu jí přiveďte pozvolna. Z masa a zeleniny tak získáte spoustu živin, když se budou vařit pomalu a ne klokotem. Dlouho tažené vývary ze kterých se odpaří část tekutiny jsou výtečné, nemají žádnou planou chuť, naopak celkem výraznou.

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares