Jak rozpoznat plenkovou vyrážku u dětí?

Většina plenkových dermatitid je vyvolána citlivou pokožkou dětí. Když k tomu přispějí ještě další faktory jako nedostatečné přebalování, mytí nebo sušení, těmito postupy vytváříte ráj pro růst kvasinek.

 Není vždy snadné rozpoznat rozdíl mezi jednotlivými typy vyrážek, ale záleží také na tom, jak to budete léčit.

Je potřeba najít správnou techniku hned od začátku

Místo kolem genitálu zadečku je bolestivé a červené, mohou se tvořit vystouplé červené pupínky, v horším případě také puchýřky. Záleží na patogenu, my se dnes budeme věnovat tomu nejfrekventovanějšímu, což jsou kvasinky.

Stojí za tím Candida

 Kmen kvasinek, který je zodpovědný za vyrážku, je houba zvaná Candida. Nejlépe se jí daří na teplých a vlhkých místech – v našem případě tedy pod mokrou nebo znečištěnou plenkou.

U kojenců, kterým jsou nasazeny antibiotika nebo jejichž matky je užívají, je větší pravděpodobnost, že budou k rozvoji kvasinkové infekce tzv. náchylnější.

Mezi další běžné příčiny vyrážky patří časté stolice, příliš těsné pleny, horké počasí či reakce mýdel a jiných mycích roztoků díky špatně zvolené dětské kosmetice.

Čím se tedy řídit, abyste věděla, že se jedná o vyrážku? Jaké mohou být projevy?

  • červená vyrážka s mírně vyvýšenými okraji
  • pupínky, puchýře, vředy nebo boláky vyplněné hnisem – klidně i šířící se do okolí
  • u chlapců se kůže může jevit jako šupinky na šourku a penisu, u děvčat na stydkých pyscích a pochvě
  • forma léze nebo menší červené skvrny, které splývají s ostatními flíčky

 Kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud příznaky přetrvávají po několik dní používání standardní léčby typických vyrážek, možná bude vhodná návštěva u pediatra.

Bude lepší, když lékař adekvátně zhodnotí situaci a nastaví optimální léčbu, která zabere a dítě se nebude déle trápit. Za základ se však stále považuje skvělá péče. Na silné vyrážky se dá předepsat hydrokortizonový krém či antibiotika.

Štítky: , , , , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares