Bolesti břicha v těhotenství? Co to znamená?

Zjistěte příčiny bolestí břicha v období těhotenství, ať víte, jestli jste v normálu nebo potřebujete okamžitou pomoc lékaře.

Jaké jsou běžné (a neškodné) příčiny bolesti břicha?

Zvětšující se děloha

Děloha při svém růstu zvyšuje tlak na střeva, který pak pociťujete jako bolest. Řešením je zmenšit porce  jídla, jíst pravidelněji a častěji chodit na záchod.

Bolesti svalového vaziva

Viníkem je opět rostoucí děloha, která zatěžuje vazivo břišní dutiny. Bolest se pak může projevit jako tlak v podbřišku, který sahá až ke tříslům. Projevuje se většinou až ve druhé trimestru a obyvykle poté zase sám odezní.

Zácpa a plynatost

Bohužel, je to běžná součást těhotenství. Na vině jsou jak jinak hormony. Ulevit od potíží se dá zvýšením přísunem tekutin a stravou bohatou na vlákninu.

A kdy už musíte zbystřit?

Mimoděložní těhotenství

Jedním z typických příznaků je právě přetrvávající bolest břicha. Obvykle je také doprovázena krvácením, takže jistě včas poznáte, že něco není v pořádku. Jedná se o velmi nebezpečný stav ohrožující život matky. Proto není radno ho podceňovat a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Infekce močového měchýře

Silná bolest se obvykle dostaví zvlášť při močení. Jako každá infekce v těle vyžaduje i tato okamžitou léčbu. Zvlášť v těhotenství může být zánět močových cest opravdu nebezpečný – pokud ho nebudete včas léčit, může se rozšířit do ledvin a následně způsobit předčasný porod.

Zánět slepého střeva

V těhotenství je dost obtížné ho správně diagnostikovat. K odhalení zánětu tak často dojde pozdě a hrozí nebezpečí jeho protrhnutí. Odhalit tuto nemoc pomohou i další příznaky – nechutenství, zvracení či nevolnost.

Jak lze bolest břicha v těhotenství eliminovat?

  • jezte často a malé porce
  • pravidelně cvičte (v rozumné míře, samozřejmě)
  • jezte stravu bohatou na vlákninu
  • hodně pijte, zvlášť čistou vodu
  • choďte často na záchod
  • odpočívejte

Zdroj: www.parents.com

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares