Učte své děti naslouchat hudbě: inspirujte se zábavnými aktivitami

Nevíte, co dělat s dětmi, abyste podpořili jejich vnímání a cit pro hudbu? Ne nadarmo se říká, že stromek se má ohýbat, dokud je mladý. A s těmito aktivitami je nutit nebudete, půjde to snadno. Mohou se stát průpravou na hru se skutečným hudebním nástrojem.

Je to zábavné a obhacující o pro samotné rodiče. Ne všechno učení se musí odehrávat u psacího nebo jídelního stolu.

Tancování – pohyb, zamrznutí – tzv. “freeze dance”

Bez ohledu na to, jak velké zkušenosti s hudbou máte, nechte ji hrát a pak ji vypněte. V tom okamžiku se děti musí přestat hýbat. Děti tak nenásilně zapracují na hrubé motorice, koncentraci a koordinaci pohybu. Hudba by se samozřejmě měla spouštět a zastavovat náhodně, aby bylo pro dítě těžké předvídat, kdy se zastaví.

Nakresli, co slyšíš

Vyberte jednoduchou hudbu s jasnou tématikou a děti mají za úkol nakreslit něco z toho, co slyší. Umělecké dílo pak vystavte někde v domě na zdi.

Nástroje z domácnosti

Vezměte si na pomoc různé kastroly, pánve a všechno to, čím se do daných věcí dát bouchat. Různé vařečky, metličky a další. Rozložte je na zem a pěkně hlasitě bubnujte, bouchejte a foukejte, ať slyšíte zvuky, které tyto předměty budou vydávat.

Náš tip: bubnovat můžete třeba i ve tmě a roszvítit si kolem sebe svíticími tyčinkami.

Tanec – uhodni zvíře

Tradiční tanec vyměňte za zábavu v napodobování zvířat. Medvěda pozná asi každé dítě, ale vymyslete pestrou škálu i jiných neméně zajímavých zvířat. Čáp stojící na jedné noze, skákající žába, kočka protahující hřbet, slon s chobotem, atp. Pusťte si k tomu skladbu „Karneval zvířat“ jako kulisu.

Rychlá nebo pomalá hudba

Vyberte pár hudebních skladeb, které budou rychlé nebo naopak pomalé a dítě má za úkol to uhodnout. Můžete tak měnit písně v jejich průběhu a děti mohou tancovat např. se šátky. Použít můžete i baletní piškoty.

Skleničky na vodu

Co zkusit hrát na skleničky? Každou z nich je potřeba naplnit jinak, jednu méně, druhou více a následně si užívat vyluzující zvuk. Do každé sklenice můžete navíc dát trochu potravinářského barviva.

Paměť

Napište seznam písniček a dítě musí uhodnout jejich název, po tom, co je začnete zpívat.

Štítky: , , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares