Spánková deprivace u maminek malých dětí

Spánkové poruchy mohou začít od těhotenství a trvat prvních šest let života vašeho dítěte. Nejhorší je spánek dětí kolem jednoho roku života a v dalších batolecím věku. Do doby, než se naučí spát samo, jste odkázána na to, že zřejmě nebudete spát celou noc v kuse.

Přerušovaný spánek má vliv na vaší aktivitu během dne. V raném dětství dítěte matka postrádá spánek i třeba z důvodu časté nemocnosti svého dítěte. Dítě má rýmu, může v noci špatně dýchat, chrápat, kašlat a také mít i horečku.

Již v těhotenství se mění hormony

Jakmile ženy otěhotní, začíná s tímto cyklem i horší spánek. Je to dáno hormony a celkovým prožíváním nepohodlí. Ztrácí se také kvalita spánku. Ženy se tak během dne cítí vyčerpané a bez energie.

Novorozenci jsou schopni spát až kolem 17 hodin denně, ale nevybírají si k tomu den nebo noc. Leckdy tak máte probdělou noc jen kvůli tomu, že vám dítě dlouho spalo přes den. Důvodem mohou být také rostoucí zuby. Dítě pláče a je značně podrážděné.

Jak děti rostou, věřte tomu, že se konečně vyspíte. Nicméně zase přijdou povinnosti týkající se školní docházky. Možná budete i ve stresu, že musíte stihnout všechno.

Nehledě na to, že možná má dítě i mladšího sourozence a vy svou sílu rozprostíráte mezi dvě děti. Může se vám tak stát, že usnete velmi brzo s dětmi a půlku noci vám nejde znovu zabrat.

Proč je spánek důležitý?

Spánek je velmi důležitý a jeho nedostatek je spojován s řadou zdravotních problémů a rizik. Dost často se ženy potýkají s obezitou, cukrovkou nebo srdečními chorobami.

Musíte se s tím však nějak vypořádat. Nesmí vás to ohrozit natolik, že máte pocit zamlženého vědomí a ztráty paměti. Pak vystavujete nebezpečí i v dítěti. Zakopnutí z únavy, nezapnutí přezky jídelní stoličky a další nehody v kuchyni – i to je defakto výsledkem toho, že špatně spíte.

Jak ho znovu získat?

Naučte se správné zvyky spánkové hygieny. Vypněte před spaním veškeré obrazovky, nepijte příliš mnoho kofeinu, zacvičte si jógu.

Matky potřebují spát nejen kvůli svému zdraví, ale také kvůli vztahu se svými dětmi. Nevyspalé jsme daleko protivnější, co si budeme povídat.

Štítky: , , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares