Proč batolata hází věcmi a považují to za skvělou zábavu?

Jistě znáte ten pocit zmaru, když jdete na procházku s batoletem v kočárku a ono nestále vyhazuje z kočárku vše, co má po ruce. Můžete dokola neustále dělat „ty ty ty, to se nedělá“, a po chvíli opět let z kočárku dudlík nebo oblíbená hračka.

Mějte však na paměti, že pro dítě je naučení házet věci důležitým životním milníkem. Nejen, že se jim rozvíjí motorické schopnosti, ale také trénují koordinaci rukou a očí.

Proč batolata hází věcmi?

Zkoumání

Batolata jsou plná zvědavosti a učí se experimentováním. Házení věcí může být pro batolata velmi zajímavé. Mohou tak činit, aby pozorovali, co se stane, když věci poskakují, padají, kutálejí nebo se roztříští. Je to způsob, jak batole určovat příčinu a následek. Pozorování odpovědí jim může pomoci pochopit jejich prostředí a věci kolem nich.

Upoutání pozornosti

Batolata milují pozornost své oblíbené osoby. Udělají hodně, aby získali pozornost někoho blízkého. Házení věcí je jedním z činů, jak upoutat vaši pozornost. Pokud budou pozorovat, že to funguje, s největší pravděpodobností to zopakují. Batole obvykle používá tento trik, když je rodič nebo pečovatel zaneprázdněn prací nebo mluví s někým jiným.

Je to zábava

Batolata se s podobnými hrami a stejnými hračkami snadno začnou nudit. Mohou tedy zkoušet různé způsoby použití stejných předmětů nebo hraní se stejnými hračkami. Házení je jedním ze způsobů, jak si hrát se starou hračkou nebo předmětem, který nyní batole považuje za nudný. Házení se stává novou hrou, a pokud se tím batole začne bavit, pravděpodobně si to zopakuje.

Vyjádření emocí

Na rozdíl od dospělých může být pro batolata obtížné vyjádřit své pocity slovy. Obvykle komunikují prostřednictvím akcí, jako je pláč nebo házení věcí. Házení věcí může vyjadřovat hněv, smutek nebo frustraci z nějakého jiného základního důvodu, jako je bolest nebo hlad.

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares