Jak se mění tělo po porodu? 1. díl

Některé změny jsou spíše fyzické, ale jiné se dotýkají i emocí. Hned po porodu se ve vašem těle děje mnoho věcí. Během těhotenství organismus tvrdě pracoval na tom, aby vaše dítě bylo v bezpečí a zdravé.

Nyní, když je tu dítě s vámi, na tom budete s dalšími vlivy dost podobně. Některé z těchto změn jsou fyzické – cítíte, že se vám nalila prsa a emočně to můžete prožívat jako stres.

Proč je rozhodující včasná poporodní péče?

Mnoho tělesných změn a jistý druh nepohodlí je po porodu zcela normální. Někdy však může jít i o zdravotní problém, který vyžaduje léčbu. Je nutné projít všemi kontrolami, které jsou nezbytné. Jedině tak si budete vy i lékař jistý, že se po porodu dobře zotavujete. Poporodní péče je důležitá, protože čerstvé maminky jsou v prvních dnech, ale i týdnech po porodu, vystaveny riziku vážných a někdy i život ohrožujících zdravotních komplikací.

Bolestivost perineální krajiny břicha

Perineum je oblast nacházející se mezi pochvou a konečníkem. Během porodu se roztahuje a může se i natrhnout. Po porodu je to často bolestivé místo, zvláště poté, když jste šitá. Epiziotomie je řez, který v dané situaci pomáhá vypudit dítě z pochvy.

Co můžete udělat:

Provádějte Kegelovy cviky

Tento druh cvičení posiluje svaly v pánevní oblasti. Funguje na principu stažení pánevních svalů, které držíte po dobu např. 10 sekund a pak je uvolníte. Když to tak učiníte 10 krát za sebou třikrát denně, jste na dobré cestě k rychlejší rekonvalescenci.

Studené zábaly

Přiložte si na perineum studený zábal. Použijte led zabalený v ručníku. Dají se zakoupit i gelové sáčky do mrazáku. Kupte si speciální polštář na sezení po porodu.

Bolest po porodu může být vnímána jako slabé křeče v břiše, které znáte při menstruaci. Způsobuje to vaše děloha, která se následně zmenšuje zpět na svou obvyklou velikost. Hned po porodu je vaše děloha kulatá a tvrdá, tudíž by bolest měla zakrátko zmizet. V dalším díle se dozvíte další cenné rady včetně informací o císařském řezu.

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares