Rozjasněte váš domov vánočním kaktusem

Vánoční kaktusy, odborným názvem též schlumbergery, kvetou právě na svátky a jsou ohromující podívanou. Aby ovšem takto vypadaly, musí být splněno pár podmínek, které se týkají správné péče. Jak zajistit, aby tato sváteční rostlina byla na vašem stole rok, co rok?

Jak populární pokojovou rostlinu pěstovat?

Tyhle trubkovité květy v růžových nebo červených barvách rozveselí každého. Výhoda je, že schlumbergera není náročná na prostředí jako jiné kaktusy zvyklé na vyprahlé prostředí. Daří se jí dobře i v našich podmínkách, klidně na vánočním stole v květináči. Je spíš takový opak péče o sukulent. Snese poměrně dost zálivky. Krásně roste ve většině nádob, pokud dobře odtékají. Má ráda jasné, ale ne úplně přímé světlo. Nedělá jí dobře silné osvětlení nebo náhlá změna teplot. Vánoční kaktusy mohou být okrasou i na stinném místě zahrady nebo ve vytápěné verandě.

Celoroční péče

Od jara do začátku podzimu dávejte vaší rostlince vyvážené hnojivo na pokojové rostliny. Ke svému růstu potřebuje hlavně živiny v podobě dusíku, fosforu a draslíku. Někdo hnojí i v listopadu a prosinci, záleží, jak vám rostlinka celkově prospívá. Hnojivo je možné získat taktéž z dřevěného popelu. Je pro rostlinku doslova vzpruhou. Je tu hodně prospěšných minerálů, které vánoční kaktus vyžaduje v chladnějších měsících znásobit. Stačí jen smíchat lžíci prosátého popela ze spáleného dřeva v litru odstáté „dešťovky“. Po třech hodinách je vaše hnojivo připravené k použití. Dalšími možnostmi je semletí banánové slupky nebo kostní moučky. Také výborná hnojiva!

V červnu jí lehce prostříhejte, abyste podpořili větvení a další květenství. Jednoduše odřízněte několik částí každého stonku. Pokud si přejete další odnože, stačí uřezané kousky umístit do vlhkého přírodního substrátu. Snadno tak zakoření. Ideální doba na rozmnožování řízků je v období pozdního jara, kdy se rostlina probouzí ze zimního odpočinku a zahajuje nový růst.

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares