Léčivé houby – reishi

Houba reishi má řadu potenciálních přínosů pro zdraví, včetně posílení imunitního systému a boje proti rakovině. Je to díky těmto látkám – triterpenoidy, polysacharidy a peptidoglykany. I když samotné houby lze konzumovat čerstvé, je také běžné používat práškové formy nebo extrakty, které obsahují tyto specifické molekuly.

Co je vlastně houba reishi a odkud pochází?

Houba reishi, známá také jako Ganoderma lucidum a lingzhi, je houba, která roste na teplých a vlhkých místech v Asii. Po mnoho let byla tato houba základem východní medicíny.

Její účinky na zdraví

Posiluje imunitní systém – ač jsou ne všechny podrobnosti jisté, byl proveden výzkum ve zkumavkách a ukázalo se, že reishi může ovlivnit geny v bílých krvinkách, které jsou kritickými částmi vašeho imunitního systému. Výzkum u pacientů s rakovinou vyhodnotil, že některé substance nacházející se v houbách, mohou zvyšovat aktivitu buněk přirozeného zabíjení. A jak je známo, tyhle buňky jsou schopné řešit i infekce v těle.

Další studie zjistila, že reishi může zvýšit počty bílých krvinek, konkrétně lymfocytů, u pacientů s kolorektálním karcinomem. Ačkoli většina výhod houby reishi je zpozorována u nemocných, některé důkazy předložily význam i u zdravých jedinců. Zejména ve stresu pomáhá posílit zdraví a je i jakousi prevencí rakoviny. Aktivuje totiž funkci lymfocytů. Je ovšem zapotřebí dalších studií k určení rozsahu přínosů pro zdravé a nemocné. Měla by snižovat únavu, depresi a úzkost.

Na jaký typ rakoviny by zabírala?

Pokud se jedná o rakovinu, je houba reishi potenciálním lékem v případě rakoviny prsu. Jedna studie s více, než 4000 přeživšími rakoviny prsu udává, že přibližně 59% konzumovalo houby reishi. Několik studií na zkumavkách navíc prokázalo, že umí nastolit smrt rakovinných buněk. Přesto výsledky těchto studií nemusí nutně odpovídat účinnosti u zvířat nebo lidí.

Některé výzkumy se zabývaly, zda by reishi mohla být prospěšná pro rakovinu prostaty kvůli jejím účinkům na hormon testosteron – to je ovšem stále otevřené. Je však možný vliv na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Jeden rok léčby s reishi snížil počet a velikost nádorů v tlustém střevě. Pro obecné protirakovinné účinky na všechny nádory, je reishi spíše doplněk k tradiční léčbě. Roli hraje také kvalita hub, která musí být perfektní, aby tyto všechny vlastnosti splňovala.

Štítky:

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares