5 způsobů, jak snížit pálení žáhy během těhotenství

Když vás v těhotenství začne pálit žáha, chcete to ihned zastavit! Zde je 5 způsobů jak pálení uhasit.

Bylo to pálení žáhy, které mě nakonec dostalo. Mohly to být otoky, bolesti zad, stálé výlety do koupelny, svědění kůže, únava, pocení, nespavost.  Ale konstantní, spalující bolest – pálení žáhy bylo jako prokletí. V polovině svého třetího trimestru se moje mantra změnila  z “Prosím, ať je zdravý!” k “Jen ho dostat ven!”.

Ohnivý pocit známý jako pálení žáhy vzniká,  když dolní jícnové svěrače (LES), které jsou zodpovědné za udržení obsah žaludku na svém místě, začnou relaxovat.  Což umožňuje žaludečním kyselinám dostat se nahoru do jícnu, vysvětluje Suzanne Trupin, M. D.

Těhotné ženy jsou hlavními kandidáty ze dvou důvodů:  za prvé, hormon relaxin zpomaluje trávení, což znamená, že jídlo zůstane v žaludku déle a vyvolá další produkci kyseliny. Za druhé, váš rostoucí plod vyvíjí tlak na žaludek a LES, což zvyšuje pravděpodobnost, že kyselina bude tlačena do jícnu.

Takže co jako nastávající matka dělat? Postupujte podle následujících pět tipů, jak zmírnit bolest:

1. Jezte méně, ale častěji

Přejídání zhoršuje pálení žáhy, říká Rachel Brandeis, M. S., registrovaná dietoložka v Atlantě, která se specializuje na prenatální výživu. “Když jste těhotná, máte v těle menší prostor pro váš žaludek,” vysvětluje. Dodržování  rozumné diety odvrátí pálení žáhy v nejen krátkodobém horizontu, ale po celou dobu těhotenství, protože kvůli nárůstu váhy více než se  doporučuje dochází k většímu  tlaku na břicho, což může vyvolat pálení žáhy.  Namísto tří jídel denně, se snažte sníst až šesti menších porcí. Menší porce jsou pro vaše tělo lépe stravitelné.

2. Omezte spouštěče

Identifikujte potraviny, které zintenzivňují pálení žáhy a odstaňte je ze svého jídelníčku. Zatímco neexistují žádné všeobecně “zakázané” potraviny, časté pálení žáhy způsobují kyselé potraviny, jako jsou citrusové plody a rajčata, mastné nebo smažené potraviny, kořeněná jídla, čokoláda, káva a sycené nápoje a alkohol (který, jak dobře víte, byste měly eliminovat tak jako tak!).

3. Zaměřte se na tekutiny

“U tekutých potraviny je méně pravděpodobné, že vám způsobí problémy s pálením žáhy než tuhé potraviny, protože jsou lépe stravitelné,” říká Brandeis. Polévky, smoothies, jogurt, mléčné koktejly, proteinové koktejly a pudinky jsou dobrou volbou. Podívejte se na tekutiny, které nabízejí dostatek bílkovin, jako jsou mléko a pitné jogurt, snažte se méně konzumovat tuhou stravu a když už ji budete jíst, tak ji žvýkejte pomalu a velmi dobře, dokud ji úplně nerozžvýkáte,” Brandeis dodává.

4. Bolest při spánku

Abyste zabránila nočnímu pálení žáhy, nejezte nic nejméně tři hodiny před spaním. Podložte si čelo postele tím, že umístíte knihy pod její nohy, a pokud jste dosud nespala na levé straně, začněte s tím; žaludeční kyseliny budou muset cestovat do kopce, aby se dostaly k jícnu – což nebude vůbec jednoduché.

5. Vyhněte se antacidům

Vyhněte se antacidům obsahující hliník (jako je hydroxid hlinitý nebo uhličitan hlinitý),může způsobit zácpu, a může být dokonce toxický ve vysokých dávkách. Přípravkům obsahující kyselinu acetylsalicylovou (jako je Alka-Seltzer) byste se během těhotenství také měla vyhnou; podívejte se na salicylát nebo kyselinou acetylsalicylovou v seznamech složek. Vyhněte se antacidu obsahující hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) nebo citrát sodný. Oba mají vysoký obsah sodíku, který způsobuje zadržování vody.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares