Těhotenská kila – kolik je v normě?

V těhotenství přibereme, to je jasná věc. Ale kolik kilo navrch je vlastně správně? Máme dát během těhotenství volný průchod všem svým chutím a pro jednou nedbat na váhu?

Nová studie potvrzuje, že přibrat “tak akorát” je pro zdraví matky i dítěte velice důležité. Zároveň však bylo zjištěno, že až 75 % všech budoucích maminek přibírá buď příliš mnoho nebo naopak příliš málo. Vědci z univerzity v Melbourne tvrdí, že maminky, které se v jídle během těhotenství příliš nehlídají, mívají miminka přesahující standardní porodní váhu a zvyšuje se tak šance, že budou muset podstoupit císařský řez. Naopak rodičky, které jsou až příliš hubené obvykle rodí malé a slabé děti, u kterých se mnohonásobně zvyšuje riziko poporodních komplikací.

Bylo zjištěno, že štíhlé ženy by měly během porodu přibrat přibližně 12 – 18 kg, ženy s normální postavou asi 11 – 16 kg a ženy s nadváhou maximálně 9 kg. Doktorka Teede, která výzkum vedla, zdůrazňuje, že ženy by měly svou těhotenskou váhu pečlivě sledovat a uzpůsobovat svůj energetický příjem tak, aby přibíraly kontinuálně a v rozumné míře. Už dávnou prý neplatí, že by budoucí maminka měla “jíst za dva”. Nedoporučuje se také přehánět to s tučnými a sladkými jídly, neboť ta mohou zvyšovat pravděpodobnost těhotenské cukrovky.

Jako při všem tedy i zde platí – všeho s mírou a s rozvahou. Těhotenství určitě není časem, kdy bychom se měly nezřízeně přejídat, ale také bychom se neměly stresovat nad každým přibraným kilogramem. Nejdůležitější je přeci zdraví vaše a vašeho dítěte.

Zdroj: www.babylondon.co.uk

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares