Jak poznat, že jste obětí narcisty?

Hoovering (vysávání) je manipulační technika, kterou narcisté nejčastěji používají, vysávání se používá k vtažení partnera – nebo bývalého partnera – zpět do situace, rozhovoru nebo dokonce vztahu, který je toxický nebo nebezpečný. Když lidé mluví o vysávání, obecně mají na mysli pokusy člověka vytvořit nebo znovu získat spojení s někým prostřednictvím manipulace.

Proč vysávání?

Narcista žije a umírá díky pozornosti a obdivu, kterého se jim dostává od lidí kolem nich. Jakmile někoho mají, už ho nechtějí. Ale pokud se odtáhnete a oni se obávají, že nemohou vysát všechny vaše emoce, nenechají vás na pokoji, a to ani v případě, kdy se rozejdou oni s vámi.

Rysy narcisty:

  • Víra, že jejich názor je jediný a správný.
  • Naprostý nedostatek empatie, pokud jde o porozumění nebo rozpoznání pocitů druhých.
  • Neschopnost milovat stejným způsobem jako někdo, kdo není narcistický (někteří nemají problém zradit důvěru vlastních dětí).
  • Nedostatek výčitek svědomí, když někomu způsobí bolest nebo rozrušení.
  • Ve svých vlastních očích se nikdy nemýlí, opak bývá pravdou.

Typy narcistů

Toxický narcismus

Tento typ narcisty je extrémně negativní a vyžívá se v dramatu. Je jim jedno, jestli někomu způsobí bolest nebo rozrušení v životě a někteří si to skutečně užívají.

Maligní/psychopatický narcismus

Tento typ narcisty má psychopatické rysy, což znamená, že by vám mohli způsobit vážnou újmu, ať už psychicky, emocionálně nebo fyzicky. Může to být kombinace všech tří.

Zraňující narcista

Tento typ lidí netouží být úplně středem pozornosti jako mnozí jiní. Žárlí na ostatní, nemají žádnou empatii a mají smysl pro oprávnění, které nad ostatními prosazují způsobem, který není zřejmý.

Tento typ narcistů se také pravděpodobně připojí k někomu, kdo je velmi starostlivý, např. k empatovi nebo k někomu, kdo má vysoké společenské postavení a je oblíbený, aby byl obdivován prostřednictvím společnosti. Vlastní přátelé většinou nemá a přivlastní si přátele partnera.

Klasický narcista

Toto je nejběžnější z typů narcismu. Je to ten, který si nejčastěji spojíte se slovem ‘narcista’. Je to někdo, kdo je hlasitý a hrdý, někdo, kdo se nestará o názory jiných lidí a pravidelně využívá druhé, jak uzná za vhodné.

Svádějící narcista

Narcismus svádění zahrnuje vcucnutí někoho dovnitř. Pak je přiměje uvěřit, jak jsou úžasní, a okouzluje je, dokud neuvěří, že svou kořist „zahákli“. Jakmile je to hotovo, obvykle zchladnou, utnou pozornost a pravděpodobně začnou dotyčnou osobu snižovat nebo rozčilovat.

Nakopnou se k tomu, že přitahují ostatní, jen aby je odstrčili na stranu, když už nemají zájem. V tomto případě jednoduše přejdou na další osobu. Cyklus se opakuje.

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares