Zima s sebou může přinést i nepříjemné problémy se zažíváním

Zimní měsíce bývají často spojeny s horším zažíváním, ať už se jedná o nadýmání, zácpu nebo naopak průjem, pocit kamene v žaludku..to vše má své opodstatnění. Je to hlavně tím, že v zimě konzumujeme daleko energičtější jídla s vyšším podílem cukru, jíme vydatněji a také se méně hýbeme. Každý potřebuje doplnit energii, ale zrovna větší porcí jídla nebo čokoládou, to není úplně ideální způsob. Jak ulehčit našemu zažívání?

Jednodenní až dvoudenní „půst“

Nikomu neuškodí, když si jeden až dva dny dopřeje pití zeleninových šťáv, bylinných čajů a neperlivé vody. Na výrobu šťáv použijte mrkve, zelí, červenou řepu nebo kořenovou petržel.

Trápí vás trávení a trpíte nadýmáním?

Zkuste fenyklový nebo meduňkový čaj, je to příjemná změna od všeho jiného pití. Detoxikační účinek vlastní i obyčejná vlažná voda s citrónem nebo čaj z čerstvého zázvoru. Zázvorový čaj je také vhodné užívat cca 30 minut před každým větším jídlem. Podporuje trávení, stejně dobře to takto umí i koření zvané kardamon. Podrcená semena anýzu jsou zase ideální na všechny neduhy spojené s průjmem a kolikou. Anýz uleví od plynatosti a křečí. Jak na přípravu? 2 až 3 lžičky drcených semen zalijte 250 ml vody a po 15 minutách pijte. Nastavte si, že budete popíjet obden a vaše problémy budou pryč.

V neposlední řadě je důležité, abyste do stravy zařadili vlákninu ve formě ovesných vloček, bobulového ovoce, ořechy a jiná semínka. Vyhněte se tučným jídlům, ale zase ne všem tukům. Ty zdravé tuky jsou v kombinaci s vlákninou výborným prostředkem ke zdravému fungování střev. Pravidelně cvičte, tím se vaše střevní peristaltika zlepší a pokud navíc i zhubnete na optimální váhu, je to dalším krokem k bezchybnému trávení. Jinak zařaďte i probiotika, nemusíte užívat v tabletkách, postačí kefír, zákysy, kysané zelí nebo novodobější kombucha.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares