V zimě nám dost často chybí vitamín „slunce“, neotálejte s jeho doplněním

Jelikož člověk získává drtivou většinu vitamínu D ze slunečního záření, je logické, že nám bude tento vitamín v zimě zřejmě chybět. Na co je vitamín D vlastně užitečný? Ovlivňuje zdraví našich kostí, svalů a zubů. Roli hraje také při dělení buněk a podílí se na podpoře imunitního systému. Když ho je nedostatek, může také negativně působit na srdce.

Je tedy důležité přes zimu doplňovat vitamín D alespoň stravou. Je rozpustný v tucích, takže se tam bude i nacházet. Do svého jídelníčku zařaďte mořské plody, játra, vejce, mléčné výrobky, sušené hříbky, mango a kokos. Nemusíte se bát, že by po uvaření z potravin zmizel, není to pravda.

A jak poznáte, že máte málo vitamínu D?

Smutek

Hladina serotoninu se zvedá, když venku svítí slunce. Je nad míru jasné, že v zimě prožíváme úbytek slunce jako něco nepříjemného. Neupadněte do depresí a jezte vitamín D, pomůže vám. Budete mít lepší náladu.

Spánek

Hůře spíte? Pak je to i známka toho, že máte nižší hladinu vitamínu D. Do jídelníčku zkuste zařadit již výše zmíněné rybí pochoutky. Připravte si třeba krémovou polévku z mořské ryby.

Vysoký krevní tlak

Jedná se spíše o více faktorů dohromady, ale patří sem i vitamín D. Nedostatek živin a dalších vitamínů jsou kamenem úrazu.

Bolesti kostí a svalů

Kosti a svaly vás nemusí bolet jen kvůli věku nebo nadměrnému pohybu. Opět může mít tento stav zapříčinit vitamín D.

Vypadávání vlasů

Čas od času se s tím potýkáme všichni, ale někdy to už nemusí být fyziologické a vlasů můžeme denně vyčesávat skutečně mnoho. Padají i samy, o to hůř. Berte v úvahu fakt, jak se stravujete a hlavně se nestresujte. Hormonální rovnováha je rozhodující.

Slabost a únava

Stává se vám, že jste snáze unavitelní? I s běžnými úkoly se jen těžko vypořádáte? Sáhněte po vitamínu D a uvidíte, že se situace zlepší. S tím souvisí i další problém, který se k tomu jednoduše nabalí. Jste pak náchylnější na nastydnutí a chřipku. Tělo se nedokáže ubránit infekcím tak, jak je mu přirozené za normálních okolností.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares