Bolí vás to při sexu? Tady je pomoc!

Podle nové studie 9 z 10 maminek říkají, že během prvního sexu po porodu mají bolesti. Zde je něco co byste měly vědět.

Mnoho děsivých prvenství vás bude po porodu čekat: první hovínko, první jízda s dítětem v autě,  první den doma o samotě s miniaturní bytostí, která vypadá jako opuštěná opička a potřebuje vás každou vteřinu co je vzhůru.

A samozřejmě první sex po porodu. To dá rozum, že vaše premiéra v poporodním dovádění  může být trochu nepříjemná a to především protože: A) jste tlačily z vašeho pohlaví ven něco o velikosti ananasu a za B) vaše děloha byla chirurgicky otevřená a zase zašitá. Takže snad to není všechno tak překvapující, že nová Australská studie zjistila, že neuvěřitelných 9 z 10 žen mají zkušenosti s bolestí během prvního poporodního styku.  Ale co je neočekáváné, že průzkumy ukazují, že čtvrtina že po porodu má bolesti ještě 18 měsíců po narození dítěte.  A ženy, které rodily císařským řezem měly dvakrát větší pravděpodobnosti, že budou mít bolesti než ženy, které rodily přirozeným způsobem.

,,I v případě, že dítě nebylo porozeno vaginálním způsobem, svaly pánevního dna byly neuvěřitelně namáhány, protože jste v sobě dítě nosila 9 měsíců,“ vysvětluje Jill Hoefs, MPT, zakladatel fyzické terapie v New Yorku a spoluautor Vašeho nejlepšího těhotenství: příručka ke zmírnění bolesti,  bolest a nepříjemné nežádoucí účinky během každé fáze těhotenství. (Pánevní dno je síť svalů, vazů, nervů a pojivé tkáně, které působí jako houpací síť na podporu dělohy, močového měchýře a konečníku.) ,,Takže po císařském řezu může dlouho trvat než dojde k zotavení svalů a nervů.“ Klesající hladiny estrogenu, díky porodu nebo kojení, které způsobují ztenčování poševních tkání a nepříjemné vysušování, může mít vliv na bolesti při sexu.

Ať už vaše dítě přišlo na svět přirozeným porodem nebo císařským řezem, Hoefs říká, že žádná žena by se neměla spokojit s nepříjemným pocitem během sexu a už vůbec ne 18 měsíců po porodu. Nebuďte v rozpacích  pustit se do tohoto tématu se svým lékařem: nejste jediná novopečená maminka, která má problém s bolestmi při sex.

Zkuste Hoefsovy tipy:

Zvlhčujte

Nechte si předepsat estrogen, který může významně zmírnit suchost a pálení. Navíc je to bezpečné pro kojení. Používejte ty, které jsou založeny na vodní bázi a pokud to nebude stačit, klidně přidejte.

Buďte nahoře

Vyhoupněte se do sedla, zkuste pozici, kdy budete nahoře: díky tomu budete moct kontrolovat průnik.

Buďte připravená

Ještě nenastal den D? Hoefs říká, že denní perineální protahování od 34 týdne těhotenství může snížit možnost natržení během porodu a poporodní bolesti. Vše co potřebujete jsou čisté ruce a nějaké mazivo: V podstatě budete vkládat oba dva palce do pochvy a budete tlačit, dokud neucítíte mírné mravenčení nebo tlak a potom budete držet, dokud pocit nepřejde.

Navštivte profesionála

Ženský fyzický terapeut může pomoci naučit se užitečné manuální terapie a techniky.

Štítky: , , , , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares