Záchvaty vzteku a jak s nimi zatočit

I sebehodnější dítě se čas od času začne vztekat. Pokud se to stane doma, vlastně se nejedná o žádný velký problém. Ale co teprve na ulici nebo v autobuse, kde široké spektrum diváků s napětím očekává, jak zareagujete a bude vás podle toho soudit. Naučte se záchvaty vzteku vypořádat účinně a s grácií.

Ignorace

Když se dítě dostane do fáze, kdy už jen křičí a je zcela mimo sebe, je jakékoliv vysvětlování k ničemu. I když je ignorace na veřejnosti trochu problematická, ukázalo se, že je to většinou nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jak dítě zklidnit. Když zjistí, že si vaši pozornost nevynutí, samo se přestane namáhat.

Rozptýlení

Kdykoliv cítíte, že přichází záchvat vzteku, reagujte tak, že odvedete pozornost dítěte na něco jiného. Vytáhněte malou sladkost nebo plyšáka, zaměřte pozornost dítěte na auto, které jede kolem vás nebo na pejska, který stojí opodál.

Zjistěte důvod

U mladších dětí, které se ještě neumí slovně vyjadřovat může být příčina vzteku úplně banální, a přesto ji neodhalíte. Přitom by často stačilo udělat jen nějakou drobnost a nebezpečí by bylo zažehnáno. Zkuste si s dítětem nacvičit nějaký vlastní způsob komunikace – pomocí ukazování nebo alespoň přikyvování na vaše otázky.

Mluvte klidně

Vaše rozčílené chování ničemu nepomůže. Musíte naopak dítěti nastavit zrcadlo – mluvit na něj tichým a klidným hlasem, hledět mu přímo do očí a v žádném případě nepřistoupit na jeho hru.

Zdroj: www.parents.com

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares