Jak omezit plýtvání potravin? Rozhodně se tím dá ušetřit i rodinný rozpočet!

K tomu abyste tak mohli učinit, je zapotřebí přijmout určité strategie úspory. Jak na ně? To se dozvíte v dnešním článku…

Je to přirozené, že se člověk snaží nakoupit, každý týden stejné potraviny, ale to často vede k tomu, že kupuje věci, které stále ještě v nějaké zásobě vlastní. Nejprve si sestavte týdenní seznam potravin tak, že si pořádně prohlédnete, co vlastně nutně potřebujete.

V praxi to znamená, že projdete lednici, mrazák, ale i spižírnu, kde máte mouku, cukr, koření a další. Rozhodně se při takové expediční prohlídce mrkněte i na to, co vám prochází a pravidelně tyto suroviny vyhazujte.

Nakupujte v akci, ale jen trvanlivé věci, jako třeba minerální vody, mléka, vejce, atd..za ovoce nebo zeleninu, kterou doma již máte a nezužitkujete, to bude zbytečné. Akorát vám shnije. A brambory ve velkém množství vyklíčí.

Shrnutí: začněte těmito třemi jednoduchými kroky

  • Proveďte inventuru toho, co máte
  • Naplánujte si jídlo, které budete vařit a při kterém seznam potravin využijete
  • Vytvořte si cílený nákupní seznam, který vám pomůže s realizací vašeho plánu

Použijte jednu surovinu na více jídel

Takovým příkladem je bezpochyby kuře, které po upečení v troubě, může být servírované jako pečené stehýnko s bramborem nebo kaší, ale určitě ze zbytků, lze připravit ještě rizoto. Nebo naopak, když kuře podusíte v hrnci se zeleninou, nemusíte mít z toho užitek jen ve formě vývaru. Vyjmuté obrané kuře se dá zpracovat na omáčku jako třeba kuře na paprice.

Listové těsto je dokonalé v tom, že se z něj vyhotoví slaný i sladký pokrm. Můžete si vytvořit slané šneky, pizzu nebo párky v těstíčku a zbylé těsto zavinout do štrůdlu s jablky, skořicí a cukrem.

Vděčné je i mleté maso – na karbanátky, burgery, špagety, ale i gulášovou polévku. A když máte k dispozici kus hovězího z polévky, nebojte se k němu uvařit rajskou omáčku. Je to jednoduché.

Zamrazte si pečivo

Nikdo tomu možná nevěří, ale i pečivo se skladuje v mrazáku. Jednoduše toho nakupte více a dejte zamrazit. Nebudete tak muset v týdnu pro čerstvé a ruku na srdce, když už vlezete do obchodu, jistě nezůstanete jen u rohlíků a chleba, ale dáte se do zcela běžného nákupu. Alespoň většina z nás to tak učiní.

Když nebudete jídlem plýtvat, budete se cítit dobře. Snížíte tak nejen množství odpadu a procházek s odpadkovým košem, ale naučíte se nakupovat umírněně. Tím tak ušetříte vaší peněžence.

Snídejte smoothie, tam se dá zakomponovat i přezrálé ovoce. Načernalé banány nejsou na oko nikterak hezké, ale když je proženete mixérem, nikdo to ani nepozná.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares