Dětská obezita je strašákem západního světa. Jak naučit své dítě lásce ke sportu?

Již před pandemií se Česká republika držela na předním místě v evropském žebříčku dětské obezity. Před dvěma lety každé čtvrté dítě vážilo nad rámec normální váhy a u každého sedmého dítěte byla diagnostikována obezita. Tato čísla jsou více než alarmující. Někteří rodiče si neuvědomují, že svým nezodpovědným chováním mohou dítěti způsobit trvalé zdravotní potíže.

Kromě vyvážené stravy je pohybová aktivita je pro děti velmi důležitá. Připravuje půdu pro celoživotní zdraví a výživu.

Doporučené množství a typ fyzické aktivity se může lišit podle věku dítěte. 

Děti od 3 do 5 let

Děti v tomto věkovém rozmezí by měly být vedeny k tomu, aby během dne dělaly různé aktivity různé intenzity.

Dobrým cílem jsou asi 3 hodiny denní aktivity. Některé příklady činností, které je třeba zvážit, jsou:

  • aktivní hry s ostatními dětmi
  • jízda na tříkolce nebo kole
  • házení a chytání
  • činnosti, které zahrnují skákání, přeskakování nebo pobíhání
  • tanec

Děti od 6 do 17 let

Děti v tomto věkovém rozmezí by se měly každý den snažit o 60 minut střední až intenzivní fyzické aktivity. Aktivita by však měla být rozmanitá, například:

  • Aerobní aktivity. Příklady aerobních aktivit zahrnují běh, plavání a sporty, jako je fotbal a basketbal. Dobrým cílem mít aerobní aktivitu 60 minut alespoň 3 dny v týdnu.
  • Aktivity na posílení svalů. Mezi takové aktivity patří lezení, hraní na hřišti nebo zvedání závaží (pro dospívající). Naplánujte si začlenění aktivit na posilování svalů do fyzické aktivity alespoň 3 dny v týdnu.
  • Činnosti pro posílení kostí. Tyto typy aktivit zahrnují dopad na zem a hodně se překrývají s aerobními aktivitami. Příklady zahrnují běh, basketbal a skákání přes švihadlo. Snažte se zařadit aktivity na posilování kostí alespoň 3 dny v týdnu.

Můžete také podpořit fyzickou aktivitu tím, že zapojíte své dítě do domácích prací, kde je to vhodné vzhledem k jeho věku a fyzické zdatnosti, například venčení psa, zametení chodby apod.

Pokud máte obavy o váhu nebo úroveň fyzické aktivity vašeho dítěte, sdělte tyto obavy jejich pediatrovi. Lékař vám může pomoci s doporučeními, která můžete implementovat doma.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares