Sbohem dudlíku! Aneb jak se s ním rozloučit jednou provždy

Dudlíky jsou už odpradávna používané jako univerzální uklidňovače dětí. A skutečně fungují – malá miminka mají totiž silně vyvinutý sací reflex a dudlík tak uspokojuje jednu z jejích základních potřeb. Přesto je po čase potřeba dát dudlíku sbohem – a někdy je to jako loučení v nejlepším přítelem. Jak tedy udělat loučení co nejméně bolestné a hlavně rychlé?

Na přesnou dobu, kdy by se měl dudlík odložit, se názory různí – někteří tvrdí, že už po 1. roce je načase na něj zapomenout, jiní říkají, že děti ho kolem 3. či 4. roku odloží dobrovolně samy. Pokud ale nechcete tak dlouho čekat, zkuste tento třídenní plán.

Den 1: Mluvte se svým dítětem o tom, že vidíte, jak se snaží naučit novým věcem a jak chce dělat stejné věci jako starší děti. Ujistěte jej, že to je moc dobře a že ho za to chválíte. Poté ho seznamte se svým plánem – za 3 dny se naposledy rozloučit se svým dudlíkem. Buďte rozhodní, ale zároveň dítě ujistěte, že to zvládne a že vy mu pomůžete.

Den 2: Opakujte stejný postup, jen už říkejte, že s dudlíkem se bude potřeba rozloučit už zítra. Mějte pochopení, pokud z toho bude vaše dítě smutné, ale zároveň se nenechte zviklat a neměňte svůj požadavek v pouhý návrh nebo dotaz.

Den 3: Poslední den zapojte dítě do “honu na dudlíky”. Požádejte ho, aby vám pomohlo sesbírat všechny své dudlíky, dát je do plastového sáčku a odložte je k popelnicím. Vysvětlete dítěti, že z jeho starých dudlíků vzniknou nové hračky a další užitečné věci. S největší pravděpodobností na dítě do několika hodin dolehne skutečná tíha tohoto rozhodnutí a uvědomí si její následky. Bude tedy plakat, vztekat se či prosit… ale buďte neústupní. Zároveň však projevte dostatek empatie a soucitu a chvalte dítě za jeho “dospělé” rozhodnutí a chování.

Ať už použijete naši třídenní metodu nebo kterýkoliv jiný postup, pro většinu dětí je loučení s dudlíkem náročné. Připravte se tedy, že zejména v noci se prvních pár dní moc nevyspíte, protože dítě se bude dožadovat toho, co mu dříve pomáhalo usnout a cítit se spokojeně. V žádném případě však nepovolujte – dítě by si vytvořilo nezdravý návyk, že vaše rozhodnutí se dá zvrátit pláčem a vztekem.

Zdroj: www.parents.com

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares