S těmito potravinami bude váš imunitní systém silnější

Teď na podzim je ideální čas začít posilovat imunitní systém. Stanete se daleko odolnějšími a žádná chřipka vás jen tak neskolí. My si dnes představíme velice jednoduchý způsob, jak na to. Z dostupných surovin si vytvoříte energetickou bombu pro váš organismus.

Citrusové plody na boj proti infekci

Opakování je matka moudrosti, takže je jasné, že vitamín C na budování imunitního systému prostě patří. Zvyšuje totiž produkci bílých krvinek, které hrají klíčovou roli v boji proti infekcím. A samozřejmě jeho velkým zdrojem jsou citrusové plody jako třeba grapefruity, citrony, mandarinky a limetky. Ideální množství přijaté potravou za den je pro ženu kolem 75 mg a 90 mg pro muže. Vhodným ovocem je dále i papája a kiwi.

Kde ještě čerpat vitamíny a další tělu prospěšné látky?

V červených paprikách! Mimo vitamínu C obsahují také vysoký podíl beta karotenu. Tělo ho přeměňuje na vitamín A, který napomáhá udržovat zdravý vzhled pokožky a blahodárně působí i na oči.

Jednou z nejzdravějších potravin všech dob je brokolice. Je plná vitamínů A, C a E včetně vlákniny a dalších antioxidantů. Kdo si jí tedy dá na talíř, rozhodně neprohloupí. Klíčem k úspěchu k zachování nutričních hodnot je vaření v páře.

Česnek je ideální pomocník na infekce. Jídlu dodává nejen šmrnc, ale snižuje třeba i krevní tlak. Jelikož má v sobě alicin, zvyšuje imunitu. Další skvělou volbou je zázvor – omezuje bolest v krku, pomáhá při zánětlivých onemocněních a zmírňuje nevolnosti.

Špenát je odjakživa bohatý na vitamín C, ale doplňuje tělu i antioxidanty a beta karoten. A zdánlivě obyčejný jogurt může pomoci stimulovat imunitní systém. Kupujte si jogurty s živou kulturou a vitamínem D, vyhněte se přislazeným. Stačí si je dochutit zdravým čerstvým ovocem s trochou medu.

Mandle a jejich vitamín E je rovněž posilovač imunitního systému. Dospělý člověk by měl přijmout denně kolem 15 mg, což je asi polovina hrnku mandlí. Slunečnicová semínka jsou nabitá živinami v podobě vitamínů B6, E, dále fosforu, hořčíku a selenu.

Když při tom všem budete ještě popíjet zelený čaj, kořenit kurkumou, jíst drůbež a mořské plody, zatočíte s infekcemi raz dva. Věnujte pozornost velikosti porce a doporučenému dennímu množství, abyste zbytečně nebrali moc jen z jediného vitamínu.

Štítky:

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares