Výhody plavání s dětmi

Děti disponují již od narození dvěma reflexy – plavací a potápěcím. První z reflexů jim automaticky pomáhá vyvinout ty správné pohyby, aby se udržely na hladině a druhý zajišťuje schopnost zadržet dech pod vodou. Proto není divu, že mnoho miminek si hrátky ve vodě opravdu užívá a cítí se tam jako doma.

Je zajímavé, že tyto reflexy jsou nejsilnější v prvních šesti měsících a postupně oslabují. To je také důvod, proč se děti později musí učit plavat. Proto není třeba s plavání otálet – jedině, co musíte hlídat je dostatečná teplota vody. Alespoň 30° pro děti starší 12 týdnů nebo alespoň 32° pro mladší.

Rozvoj motoriky

Držení hlavičky nad vodou, natahování se po hračkách nebo ovládání vlastních pohybů – to vše prospívá rozvoji motoriky a vede k zesílení svalů i kloubů. Plavání se všeobecně považuje za sport, který nejméně zatěžuje lidský pohybový aparát a zároveň příznivě působí na mnoho tělesných neduhů. U dětí to samozřejmě funguje stejně.

Fyzický rozvoj

Než se dítě naučí chodit, je pro něj plavání v podstatě jedinou možností pořádného pohybu. Miminko nejen že zesílí, ale zároveň si navykne na pohyb a až vyroste, bude ochotněji trávit čas běháním než sezením u televize.

Emoční rozvoj

V neposlední řadě má plavání pozitivní dopad i na psychiku dítěte. Podporuje jeho sebevědomí a schopnost samostatně uvažovat a rozhodovat se. Ve vodě je přeci jen závislé tak trochu jen samo na sobě a je si toho dobře vědomo. Učí se také chápat a přijímat pokyny a navazovat kontakt s dalšími lidmi.

Zdroj: www.babylondon.co.uk

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares