Děti disponují již od narození dvěma reflexy – plavací a potápěcím. První z reflexů jim automaticky pomáhá vyvinout ty správné pohyby, aby se udržely na hladině a druhý zajišťuje schopnost zadržet dech pod vodou. Proto není divu, že mnoho miminek si hrátky ve vodě opravdu užívá a cítí se tam jako doma.
Je zajímavé, že tyto reflexy jsou nejsilnější v prvních šesti měsících a postupně oslabují. To je také důvod, proč se děti později musí učit plavat. Proto není třeba s plavání otálet – jedině, co musíte hlídat je dostatečná teplota vody. Alespoň 30° pro děti starší 12 týdnů nebo alespoň 32° pro mladší.
Rozvoj motoriky
Držení hlavičky nad vodou, natahování se po hračkách nebo ovládání vlastních pohybů – to vše prospívá rozvoji motoriky a vede k zesílení svalů i kloubů. Plavání se všeobecně považuje za sport, který nejméně zatěžuje lidský pohybový aparát a zároveň příznivě působí na mnoho tělesných neduhů. U dětí to samozřejmě funguje stejně.
Fyzický rozvoj
Než se dítě naučí chodit, je pro něj plavání v podstatě jedinou možností pořádného pohybu. Miminko nejen že zesílí, ale zároveň si navykne na pohyb a až vyroste, bude ochotněji trávit čas běháním než sezením u televize.
Emoční rozvoj
V neposlední řadě má plavání pozitivní dopad i na psychiku dítěte. Podporuje jeho sebevědomí a schopnost samostatně uvažovat a rozhodovat se. Ve vodě je přeci jen závislé tak trochu jen samo na sobě a je si toho dobře vědomo. Učí se také chápat a přijímat pokyny a navazovat kontakt s dalšími lidmi.
Zdroj: www.babylondon.co.uk