Proč křičíme na své děti?

Každý z rodičů občas vybouchne a na své děti křičí. Nevěřte tomu, že jsou někteří rodiče stále milí a usměvaví. Zvýšení hlasu na děti v rodičích vytváří pocit viny a selhání. Není výjimečné, že se dítěti omluví. Jak předejít výbuchům vzteku a křičení na děti?

Někdy je těžké zůstat v klidu, ale zkuste to

Křičíme, abychom připomněli, opravili nebo upoutali pozornost našich dětí. Většinou to nefunguje a představuje to spíše uvolnění našeho hněvu a frustrace. Pravidelný křik může u dětí způsobit úzkost, deprese a problémy s chováním stejně jako fyzické tresty.

Co funguje pro zlepšení dodržování předpisů a dobrých návyků, je pozitivní posilování. Je to tak obyčejné, je to nudné. Je také těžké se obejít bez toho, abychom neupadli do negativního mluvení a řvaní.

Podstatou pozitivního posilování je odměňování žádoucího chování. Poté, co svým dětem stanovíte realistické a jasně sdělené behaviorální cíle, chválíte a oceníte, když se podřídí nebo vyvinou přiměřené úsilí. Cvičíte „plánované ignorování“, když míjejí cíl, protože i negativní pozornost může posílit chování.

Ačkoli tato pozitivní strategie zní přímočaře, křičení je „normální“ – to znamená, že to dělá většina rodičů. Proč? Emoce převažují nad našimi logickými mozky. Výchova dětí je frustrující! A děti jsou nepořádné a zdravé, dětinské – to znamená, že si ještě nepřivlastnily pravidla a nevyvinuly zralost, aby se jimi řídily. Tento proces trvá několik desetiletí.

Neuchylujte se k fyzickým trestům

Když se rodiče v průběhu desetiletí vzdali výprasků, fyzických trestů a autoritářského rodičovství, bojovali s učením účinných metod kázně. Mezi nejčastější otázky rodičů patří: Jak přimět své děti, aby: 1) poslouchaly; 2) vyhověly; a 3) projevily respekt?

Je nekonečně snazší vybít na dětech negativní emoce a pokoušet se je vyděsit k poslušnosti trestnými hrozbami, než praktikovat to, co je nejúčinnější: styl zvaný „pozitivní rodičovství“. Děti a dospívající se lépe přizpůsobí, když jejich rodiče zůstanou převážně milující a pozitivní, uplatňují autoritu prostřednictvím rozumných pravidel a důsledků a projevují úctu k pocitům.

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares