Tipy jak se vypořádat s puberťákem

Když moje dcera Anna přišla ze školy, řekl jsem jí, „Musíme jít koupit nové boty. Odpočiň si a pak přijď za mnou do auta.“ Obvykle hodná a milá dvanáctiletá Anna najednou odhodila batoh do kouta a vyštěkla „ Pane bože. Zrovna jsem se vrátila domů a ty mě nenecháš ani si 5 minut odpočinout? Dobře! Tak jdeme!“

„Nemusíme odcházet hned“ řekl jsem.

„ Ne! Musím jít do auta. Tak pojď!“

„Uklidni se. Můžeme si chvíli odpočinout“

„Tak si odpočívej! Musím jít pryč!“ a zabouchla za sebou dveře.

„Co je s ní?“ zeptal se můj 8 letý syn

„Myslím že hormony přišly“ řekl jsem

Když váš puberťak začne odsekávat, křičet na vás, máte právo na to cítit se v šoku možná i trochu naštvaně.  Ze začátku vás napadne. Má hlad? Je unavená? A pak vám to dojde. Je to puberťak.

Tento druh chování můžete očekávat mezi 13 až 14 rokem života. Není to však vlastně chyba. Jak děti dospávají mají potřebuju chodit svou vlastní cestou. Nejsou záměrně neposlušní jsou jen na cestě k individualitě.

Stojí za to poznamenat, že nehledě na to kdy k pubertě dochazí její projevy jsou jiné u chlapcu a dívek. Dívky jsou dramatické a vše přehání a kluci jsou velmi vzdorní a mluví s vámi velmi kamarádsky.

Nastavte si jasné hranice

Musíte přijít s novými pravidly. Začněte s tím, že zjistíte co je pro vás nejvíc důležité, co je špatně a co je dobře, poctivost a dobré známky, nebo uklizený pokoj. Pak se ujistěte, že i vaše dítě to ví. Ignorujte její oči v sloup to je v pořádku , ale musí vědět, že přes mantinely nesmí. Komunikujte jasně a stručně. Počkejte si až vám dítě řekne, že vás nesnáší a pak ho potrestejte. Tady už bohužel nepomůže odměňování za dobře věci. Jako nejlepší způsob se mi osvědčilo odebrání xboxu. Ať už se rozhodnete s jakýmkoliv trestem, nikdy neustupujte nebo nad vámi dítě získá převahu.

Povídejte si

Udělejte si den kdy si zkusíte popovídat. Vyslechněte jejich potíže v lásce ve škole a netahejte sem proč neumyli nádobí. I tak se dá navázat bližší kontakt.

Dopřejte jim osobní prostor

K tomu snad nemusím nic říkat. Každý puberťak je rád sám zamčený ve svém pokoji. Nikdy tam nechoďte bez pozvání a nikdy ho nešmírujte.

A když už budete mít nervy v kýblu nezapomeňte si vzpomenout na sebe, když jste byli v pubertě.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares