5 způsobů, jak učit své děti zdvořilosti a proč je to tak důležité

Výuka zdvořilosti znamená, že pomáhá vašim dětem rozpoznat lidskost ke druhým a dát najevo společné dobro nad rámec jejich vlastních zájmů.

Všude, kam se podíváte se zdá, že žijeme v době nezdvořilé války: Prezidentští kandidáti na sebe vrhají osobní urážky a obvinění.

Emoční online odpojení od anonymity umožňuje vytváření krutých komentářů a příspěvků. Lidé s rozdílnými názory se uchylují k vulgaritám a posměchu v jejich “argumentech”. Je to už tak špatné, že když zapnu televizi nebo svůj počítač, mohu to je těžko vydržet!

Zatímco se obávám, že už může být příliš pozdě na to, abychom změnili chování dospělých, existuje jedna věc, která mi dává určitou naději: nejmladší generace. Děti se nerodí proto, aby zesměšňovaly nebo zraňovaly ostatní. To je důvod, proč je důležité, abychom už na samém začátku naše děti učili principy zdvořilosti: úcta k ostatním, zdrženlivost a zacházení s jinými lidskými bytostmi se slušností.

Zdvořilost znamená uznání druhých rozpoznání společného dobra nad rámec vlastních zájmů. To jsou hodnoty, které jsou zásadní pro formování pozitivních vztahů v našich vlastních životech a k vytvoření produktivní společnosti a generace občanských dětí, které se stanou dospělými.

Učení zdvořilosti má také pro děti osobní výhody: jejich sebevědomí se jim pozitivně vyvíjí, předpokládá se nižší hladina stresu a mají silnější sociální dovednosti, které jim napomáhají vytvářet zdravé vztahy s ostatními.

Naučení zdvořilosti nemusí zahrnovat jen kázání a přednášky dle obtížných pravidel. Nejlepší tah, který můžete jako rodič udělat je modelovat chování, které chcete, aby si vaše dítě osvojilo.
Zde je několik užitečných tipů pro výuku a modelování zdvořilosti, které pomohou vaším dětem učinit svět lepším:

1. Povzbuzujte
Tím mám na mysli, podívejte se mimo sebe, a povzbuďte své děti, aby učinily totéž. Povzbuďte je, aby si všimly ostatních dětí, kteří mohou být na hřišti nebo ve škole sami a mohly by si užít nějakou společnost.

2. Tolerance
Děti jsou přirozeně zvědavé a pozorují rozdíly. Ale také budou sledovat vaše vedení: když vy a vaše dítě uvidíte někoho, kdo je nějakým způsobem odlišný (ať už prostřednictvím postižení nebo jakýkoliv jiný charakteristický rys), ukažte svému dítěti, že tyto rozdíly se v životě stávají a jsou určeny k tomu, abychom je přijali a chápali. Pokud má dítě nějaké otázky, odpovězte fakticky.

3. Učte správné způsoby
Děti, které se učí říkat “prosím” a “děkuji” a “Mohu” vytváří občanské prostředí, které generuje kladnou odezvu u každého kolem sebe. (Kdo by nemiloval 3-leté dítě, které říká: “Mohu dostat trochu vody, prosím, tati?”).

4. Zapojte děti
Zapojte své děti do veřejně prospěšných prací už v raném věku. Děti milují, když dostanou nějaký úkol, který mohou snadno vyřešit a to jim dává velký pocit úspěchu a pýchy, a to spíše, když vím, že to pomáhá ostatním lidem. Děti mohou sbírat hračky nebo oblečení, které se používá jako dar pro děti z dětského domova nebo mohou pomáhat sbírat odpadky na různých veřejných místech. Vaše dítě bude vyrůstat a bude chápat, že to je právě to, co je pro občany dobré, že to co dělá je správná věc.

5. Buďte příkladem
Snažte se být dobrým příkladem ve všem, co říkáte a děláte. Nikdo není světec a nikdo není dokonalý, ale když se snažíte, ukazujete, že jste přesvědčeni, že je to důležité a užitečné, a vaše dítě se to naučí taky.

Opravdu cítím naději, že se správným začátkem, dnešní děti mohou do budoucna vytvořit více tolerantní a velkorysý svět. Dokonce bych zapnula i televizi, že!

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares