Objevte ve vašem dítěti talent: v každém dříme, jen ho probudit

Ač to zní možná neuvěřitelně, je tomu skutečně tak. A nemusí se jednat pouze o jeden talent, ale hned o několika naráz. U dětí je však potřeba talent objevit a dál ho rozvíjet. Vidíte např., že je dítě tvořivé a jde mu malování nebo hra na flétnu či fotbal? Ať už je jeho nadání v čemkoliv, je potřeba se na něj zaměřit. Naopak ubrat představu a tlačit tam, kde to nejde.

Někdy je na místě se smířit i s tím, že z vašeho dítěte nebude matematik po tatínkovi nebo kuchařka po mamince. Každé dítě je individuální a nemusí po vás zdědit všechny kladné vlastnosti.  Bohužel genetika může a umí své i v oblasti negativních věcí – často pak slyšíte, že je dítě po někom vzteklé, tvrdohlavé, hyperaktivní, atp.

Najděte klíč k otevření potenciálu vašeho dítěte

Jak tedy přistupovat k dítěti, abychom jeho talent povzbudili a naopak ho neotrávili něčím, co ono samo nechce? Je potřeba zamyslet se nad tím, že jakési nadání má nejrůznější formy a oblasti. Talent není nikde striktně definován a zaškatulkován jako třeba „Neumíš zpívat – nemáš talent.“

Ono je fajn si připustit, že talentů je celá řada, ale lidé je za talent nepovažují. Třeba jenom to, že vaše dítě naslouchá, umí si samo najít kamarády, je v budoucnu dobré pro vytvoření kvalitních vztahů. Je to první krok k lepší sebedůvěře a k tomu, že se v něm talent jistě najde.

Někdo je takový, jiný makový, ale v závěru zjistíte, že talent je i o komunikačních schopnostech. Dokáže vaše dítě ve třech letech odvyprávět několik pohádek? Pak se dá označit za talent i to! Takže talent nerovná se úplně výjimečnost, což si spoustu lidí myslí.

Jde spíše o dovednost, kterou může disponovat více lidí

Jedná se třeba o spolehlivost nebo schopnost vcítit se do druhého. Rozhodující je také fakt, zda si věří rodiče nebo ne. Dospělý, který nerozumí sám sobě, povede v těchto šlépějích i dítě.

Sledujte vaše dítě a zjistíte v čem vyniká

Abyste objevili, zda je dítě v něčem šikovné, je potřeba ho pozorovat. Jiná metoda u malých dětí neexistuje, u starších dětí je možné použít i testy, např. psychomotorické nebo na typologii osobnosti. Psychometrické testy pomáhají dítěti určit talent.

Nicméně pouhý fakt, že má dítě talent nestačí, je nutné ho neustále rozvíjet. Pokud tedy vaše dítě umí hezky zpívat, musí se tomu i věnovat a učit se k tomu další nezbytnosti.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares