8 věcí, které rozhodně neříkejte ženě, která zrovna potratila.

“Nebylo to opravdové dítě.”

Pro velkou většinu žen, spojení s jejich dětmi se utvoří mnohem dřív než se vůbec narodí. I když byla těhotná jenom chvíli, dítě bylo reálné. Utvořila si v hlavě spoustu plánů, snů, které ztratila společně se svým dítětem.

“Aspoň, že se to nestalo později.”

           Je fakt, že čím později se to stane, tím více je to komplikované. Každopádně zatímco se snažíte touto frází rozmetat zármutek, můžete dotyčnou pouze rozezlit, protože cokoliv na toto téma je velmi citlivé.

“Nemělo to tak být.”

           Tato fráze může vyznít velmi špatně. Většinou tak, že jste udělala něco špatně nebo že zkrátka věříte, že nejste správný člověk pro rodičovství.

“Ale tak.. aspoň můžeš otěhotnět že jo.”

           Ano, je zde mnoho žen, které mají problém s otěhotněním a vyhnout se této nevýhodě je opravdové štěstí, nicméně není úplně vhodné tyto dva případy porovnávat.

“To se může stát každému, vždyť se nic neděje.”

           Pro spoustu žen, které hledají pomoc je tato fráze srdcervoucí. Potrat je běžná záležitost, ale to netvoří automatickou nutnost říkat jak se nic neděje a takové věci, jako byste to chtěli ulehčit. Neulehčíte to, děje se hodně.

“Možná jsi měla/neměla…”

           Je velmi těžké potratit a většina žen instinktivně viní uvnitř hlavy sebe, přemýšlí co udělaly se svým tělem špatně že ji zradilo a pokud ji budete říkat takové věci, jenom tento pocit prohloubíte a věřte mi dámy a pánové, to nechcete.

“Jednoho dne to bude dobré.”

           Ano, některé se z toho aspon po fyzické stránce zotaví rychle, zvlášť pokud těhotenství netrvalo nějak zvlášť douho. Ovšem psychicky to nebude už nikdy dobré. Ano, můžete na to zapomenout, můžete na to nemyslet, ale jednou si na to vzpomenete a dostane vás to stejně za den, měsíc nabo 10 let.

“Buď vděčná za to co máš.”

           Když někdo cítí velkou bolest (v tomto případě vynásobte deseti), říkat, že to má hodit za hlavu a být vděčná za to co má není zrovna nápomocné. Říct to někomu, kdo už děti má je sice o něco lepší, jelikož se jedná o stejnou “věc”, ovšem i tak velmi špatné. Je jedno kolik již máte dětí, nejde o to kolik jich máte, ale o to, že nějaké ztratila.

Zdroj: parents.com

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares