Prvorozené dítě – jeho slabiny i silné stránky

Pořadí dětí významně ovlivňuje jejich charakterové vlastnosti a způsob, jakým jednají a řeší problémy. Jak je na tom nejstarší dítě? Co jsou jeho silné a slabé stránky? A jak ho správně vést a vychovávat, aby využil svých dobrých vlastností a potlačil ty negativní?

Nejstarší děti typicky přejímají chování rodičů a mají sklony být vůči svým mladším sourozencům panovační a vůdčí. Na druhou stranu se je také snaží ochraňovat a pomáhat jim. Nejstarší děti obvykle nemají problém s nedostatkem sebevědomí, rodiče jim totiž již v brzkém věku svěřují důležité úkoly a snaží se je zapojit co možná nejvíce do chodu domácnosti. Často jsou také těmi, kdo mají svého mladšího sourozence na starosti a musejí ho hlídat, když rodič není v dosahu.

Všechny tyto vlastnosti jsou vlastně pozitivní. Pouze však do té doby, než začnou prvorození brát sovu roli “náhradního rodiče” až příliš vážně a pro svého sourozence tak začnou představovat spíše autoritu než kamaráda. Je proto potřeba tyto sklony nejstaršího dítěte hlídat a včas je zastavit. Neprospívá to ani sourozeneckému vztahu, ani dítěti samotnému, protože takto až příliš rychle dospívá a ztrácí část svého dětství.

Rodiče by si také měli dát pozor na jakékoliv srovnávání sourozenců – je totiž jasné, že starší by měl všechno zvládat lépe než mladší, ale v určitých oblastech se může stát, že bude mladší nadanější a svého sourozence předběhne. Taková chvíle je pro prvorozeného velkým testem vlastního sebevědomí a je potřeba, aby ho rodiče v této chvíli podrželi.

Nikdy byste také neměli zapomínat, že se zodpovědností a povinnostmi, které na nejstarší dítě nakládáte, by měli přicházet i privilegia (jako např. pozdější odchod do postele, delší čas na počítači apod.)

Slavní prvorození: Barack Obama, Hillary Clinton, Penelope Cruz nebo Kate Middleton

Zdroj: www.parents.com

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares